Bettingsidor med Ishockey Betting Odds

Hem » Oddsjämförelse 2022 » Bettingsidor med Ishockey Betting Odds
18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller | Endast nya kunder | Kommersiellt innehåll |

Här finns all information kring bettingsidor med odds på hockey. Att spela på NHL odds och betta på sporten ishockey är något som har varit möjligt under en lång tid i Sverige både i butik och på nätet. Idag har i stort sätt alla bästa bettingsidor SHL & NHL hockey betting i sitt utbud.

Skillnaden idag mot några år tillbaka är att det finns många fler ishockeymatcher att spela på vilket gör att du kan betta på just ditt favoritlag. Här nedan är hittar du vår sponsrade topplista på alla spelbolag som erbjuder bonusar och låtar dig betta på Ishockey samt en komplett oddsjämförelse på NHL!

Vi har också samlat en hel del information om gratis NHL stream, Gratis JVM Streaming, hur man livestreamar NHL från Sverige och listar de bästa Hockey betting bonus – häng med nedan för alla detaljer kring världens bästa sport!

NHL Stanley Cup Final 2022/23 Oddsjämförelse

Stanley Cup Vinnare Odds 2022/2023UnibetLucky SportsBet365
Colorado Avalanche5.505.205.25
Toronto Maple Leafs10.009.209.00
Tampa Bay Lightning11.0011.0011.00
Carolina Hurricanes12.0012.0012.00
Florida Panthers13.0010.0010.00
Calgary Flames16.0016.0016.00
Edmonton Oilers17.0016.0016.00
Vegas Golden Knights18.0017.0018.00
New York Rangers21.0018.0019.00
Minnesota Wilds22.0020.0021.00

Bästa Bettingsidor med Odds på Hockey

    • Få upp till 500 kr tillbaka vid förlust
    • Enkel Registrering: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Hajper
  1. Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.
    • Sätt in 100 kr - Få 100 kr Gratisspel
    • Insättning: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Unibet
    • Sätt in och spela för 1500 kr – Få 1500 kr
    • Nya Bettingsidor med Swish eller Trustly
    • Läs mer om Expekt
    • Sätt in 1000 kr – spela för 2000 kr
    • Betting med Trustly och MasterCard
    • Läs mer om Betfair
    • Sätt in 100 kr och få 120 kr Gratisspel
    • Betting med BankID eller Trustly
    • Läs mer om CampoBet
  2. Bonusregler & Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.


Betting & Odds på Ishockey

I listan ovan så kan du hitta de bästa bettingsidor med odds på hockey, framförallt NHL men också som Ishockey-VM och SHL.  Ofta så kan du hitta ett flertal olika varianter att betta på men även odds på hockey betting under livebetting, vilket gör det än mer underhållande att följa en match live på tv.

”Ishockey betting är mycket populärt bland de svenska spelarna, framför allt i samband med de stora mästerskapen som OS, VM eller SHL, NHL slutspel.”

Då omsättningen hos bettingsidorna ökar drastisk på ishockey. Flera av bästa bettingsidor i listan ovan kan även erbjuda odds på ett stort antal andra sporter också så att du kan kombinera ditt spelande ytterligare. Plus, du kan spela direkt utan konto med Swish eller BankID på många bettingsidorna. Här hitta du bästa oddsbonusarna så du kan börja betta på ishockey!

⭐ Bettingsidor med Bäst Odds på NHL

  • Unibet ➡ Streama NHL gratis hos Unibet Sport.
  • Campobet ➡ Spela utan konto med BankID på NHL oddsen.
  • Bethard ➡ Skandinavisk Pay N’ Play med NHL Odds.
  • Nordicbet ➡ Snabba Uttag & Bäst NHL betting.
  • Lucky Sports ➡ Spela utan konto på höga NHL odds.
  • Hajper ➡ Betting på NHL odds & BankID.
  • Snabbare ➡ Roliga hockey odds och snabba uttag.


NHL Säsongen 2021/2022

Äntligen! Den nya säsongen av NHL drog igång den 12 oktober 2021 och som vi har längtat efter de oddsen.

Säsongen 21/22 blir den första på ett bra tag som faktiskt kommer vara helt normal, med korrekt antal matcher, publik på matcherna och inga konstigheter under slutspelet i NHL – allting är tillbaka som det ska vara. Bortsett från ett par nyheter som gratis NHL streaming och ett nytt hockeylag i serien.

’”Två nyheter inför årets säsong: Unibet streamar NHL gratis och Seattle Kraken gör debut i ligan.”

Men, även om säsongen kommer utspela sig precis som vanligt, så finns det helt klart många variabler att tänka på ändå, speciellt när det kommer till betting på NHL. Många spelbolag har lanserat feta insättningsbonusar lagom till säsongen och flera sajter har numera också Ishockey Bet Builder.

Nedan går vi igenom den absolut viktigaste informationen inför den nya upplagan av NHL 21/22:

  • 82 matcher i grundserien – denna säsong är antalet matcher som vanligt igen. Förra året var det 56st, nu 82st.
  • Fans tillbaka på arenorna – det faktum som betyder mest är att man än en gång kommer höra fansen. Publiken är tillbaka!
  • Vägen till slutspel – nu fungerar NHL slutspelet som vanligt igen, inga konstiga grupper för att minska resandet.
  • Unibet NHL Stream – en rolig nyhet inför årets NHL är att storbolaget Unibet streamar NHL gratis – läs mer nedan.
  • Nytt lag i serien – det finns ett nytt NHL lag inför årets säsong – Seattle Kraken heter dem.
  • Bonus restriktioner borta – eftersom restriktioner på bonusar (100 kr) hävs 15 november så finns det massor av STORA bonusar till NHL denna säsong.


👉 Betta på NHL Odds 2022 – Expert Tips

Att vinna pengar på NHL-betting är svårt och till och med spelare med enorm erfarenhet och bevisat vinnande “track records” stöter på problem med Ishockey-betting då alla kan slå alla. Att betta på NHL hos de spelbolagen med svensk licens som erbjuder det kan vara riktigt kul och världens största hockeyliga bjuder alltid på action i världsklass. Du kan skaffa konto hos ett spelbolag som erbjuder dig att livestreama sport och då missar du ingenting av all spänning.

Det finns mängder av saker att tänka på innan du ger dig in i hockey-betting, nedan följer 4 av de viktigaste punkterna för framgångsrik NHL-betting:

✈ Resor och Viloperiod

I NHL så spelar man ibland match varje dag under en period, alternativt varannan dag. Det sägs att lagen i NHL spelar som bäst med en två-dagars-vila i ??nacken. Spelar lag två möten inom 24-timmar då är spelarna slitna, får dem en viloperiod på flera dagar då tappar laget sin intensitet. Kolla alltid upp om laget fått flyga en 12-timmars period inför matchen eller om de var en kort resa och hur lång viloperiod de fått.

🤕 Skadeläget i Truppen

En viktig del att tänka på när man ska betta på NHL är skadeläget i dem olika trupperna. Vissa lag är extremt beroende av individuella prestationer och stjärnor som McDavid i Edmonton, Kane i Chicago och Panarin i Rangers bär verkligen sina lag och skulle en av dessa spelare saknas då kanske du ska avstå betting på just det laget. Målvakter är också enormt viktiga, saknas förstemålvakten så kanske ett överspel är bättre än rak vinst.

🤔 Odds-Favoriter Vinner Inte Lika Ofta

När man ska betta på odds så är favoriter alltid populärt. Notera att i NHL så är en favorit aldrig lika stark som i andra ligor och sporter. Uttrycket “alla slår alla” myntas ofta av NHL-experter och det gör dem rätt i. När man bettar på NHL så kan man inte spela lika tungt och luta sig mot att en favorit gör jobbet – för alla kan vinna. Skaffa konto hos ett spelbolag som har höga odds på underdogs!

🏒 NHL-Lagens Form

Hur ett lag presterar just i stunden är viktigare än saker som inbördes möten och placering förra säsongen när man spelar på NHL hos spelbolag som erbjuder det. Det är ofta långa bortaresor där de kanske spelar 4-5 matcher under 7-8 dagar och lagen kommer ofta in i något slags “flow”, det är därför viktigt att du kollar formen, så att du vet hur situationen är just nu i de lagen som florerar i världens största ishockeyliga.

ishockey målvakt

🎁 Hockey Betting Bonus

Trots de fyra tipsen våra experter ger ovan så är nog ändå en Hockey betting bonus det bästa tipset man kan få som spelare. Att hämta en bonus på Ishockey ger spelare mer köpkraft bland oddsen och ökar chansen till vinst – omsättningskrav till trots.

“Hämta ALLTID bonus på Ishockey – det ökar chansen till vinst.”

Kampanjer kommer i flera olika former som gratisspel, matchningar och försäkringar – alla är fördelaktiga. Faktum är att en bonus förmodligen är den största fördelen en spelare kan få gentemot ett spelbolag och vi rekommenderar alla våra läsare att välja en bonus i listan ovanför innan man bettar på till exempel Stanley Cup Finalen 2022.

Bäst Hockey Betting Bonus Just Nu:

SpeedyBet Odds

SpeedyBet Ishockey Bonus 2022:

100% upp till 1000 kr



Livestreama NHL

Vart kan man streama NHL? En otroligt vanlig fråga bland svenska hockey fans. Världens största, vackraste, bästa och mest spännande hockeyliga heter National Hockey League (NHL) och har sändningsrättigheter över hela världen. Här lär vi er exakt hur man gör för att livestreama alla matcher med med lite olika förutsättningar. Oavsett om du vill ha det gratis eller med bättre kvalitet så täcker vi det på denna sida.

”Här visar vi på Bettingsidor.se exakt hur man kan streama NHL gratis.”

Sverige är ett av de länderna med flest hockey-intresserade personer per capita och det gör att NHL streaming i Sverige är otroligt åtråvärt att få tag på.

📡 Världens Bästa Hockeyliga – Se Live Gratis

Här tacklar vi ett par viktiga frågor kring detta för att öka kunskapen på hur man får tillgången. Vanliga frågor som bland annat de vi listar nedan ska svaras på.

  • Kan man streama NHL gratis? 
  • NHL stream Unibet – finns det?
  • Viaplay NHL streaming – kostar det?
  • Hur fungerar livestreaming på NHL?
  • Vart kan man streama NHL? 
  • Streama NHL i mobilen – går det?

 Häng med nedan för att få svar på alla dessa frågor kring NHL livestreaming och få reda på exakt hur du kan se hockeyn direkt i din mobil, dator eller surfplatta.

unibet nhl stream


💻 Streama NHL Gratis

Är du en stor supporter av NHL och vill livestreama den bästa hockeyligan i världen helt utan extra kostnad? Då har vi ett antal tips och tricks som kan hjälpa dig att streama NHL gratis, för det går faktiskt att göra på Unibet Sport.

Den bästa, högst rankade och största hockeyligan i världen heter NHL och utspelas till mesta del i Nordamerika – där 70+ svenska hockeyspelare huserar och ett stort antal svenska fans följer ligan slaviskt. Självklart är många på jakt efter att kunna streama NHL gratis eller i vart fall billigare än vad ett sport abonnemang kostar, det är precis denna aspekt som vi tänkte hjälpa våra läsare med genom denna sida på Bettingsidor.se!

”Vart kan man streama NHL? Unibet Livestreaming, Viaplay Sport samt SVT-play bland annat.

Matcherna i ligan utspelar sig ofta på nätterna svensk tid, och det är inte alltid helt lätt att ha koll på när, var och hur man får tillgången till spektaklet. Stora tv-bolag som Viaplay och SVT sänder alla eller i värsta fall en stor del av kamperna, men hur får man tillgång till NHL live streaming utan kostnad? Fortsätt läsa för all viktig information kring vart man kan se live stream på National Hockey League.



📱 NHL Stream Unibet

I dagens läge så finns det ett väldigt enkelt sätt att få streama NHL gratis från Sverige, helt utan att lägga ner för mycket tid på problemet eller att behöva skaffa en bra VPN för att kringgå copyright-lagar. Den självklara följdfrågan till detta blir ju självklart följande: Hur gör man detta kostnadsfritt från Sverige?

Tro det eller ej, men det är väldigt enkelt att få NHL streaming gratis i och med ett av Sveriges största spelbolag och deras nya satsning på hockeyligan: Registrera ett konto hos Unibet med BankID och streama NHL gratis!

Unibet Odds

Unibet och ägarbolaget Kindred Group han nämligen nyligen säkrat nya rättigheter för att sända matcher direkt på odds delen av sin spelsida. Alla NHL matcher streamas inte på sajten, men i stort sett alla matcher finns alltid tillgängliga och det är busenkelt att få tillgång till dessa livestreams gratis. 

Det räcker faktiskt med att göra en insättning, sedan räknas kontot som ett “krediterat” konto i spelbolagets ögon, och så länge det finns minst en krona i kontobalans så har en kund tillgång till alla matcher. Det fungerar också fint att ha ett levande spel. Ett förslag är att sätta in 100 kr, satsa på ett NHL vinnare långtidsspel, sedan finns tillgång där för säsongen. Följ stegen nedan till punkt och pricka för att Streama NHL Gratis:

⭐️ Hur Kan Jag Streama NHL Gratis?

  1. Hos Unibet Streaming – där sänds NHL gratis.
  2. Först, skapa ett konto hos Unibet HÄR.
  3. Gör en insättning på minst 50-100 kr.
  4. Ta sport bonus om du vill.
  5. Placera ett spel eller behåll pengarna.
  6. Så länge Unibet-kontot har pengar eller levande spel så finns tillgång.
  7. Välj och vraka bland de NHL matcher som streamas!


📺 NHL Live Stream Viaplay

När det kommer till att streama NHL i Sverige så är det självklara valet för alla Viasats streamingtjänst vid namn Viaplay Sports. Här sänds alla NHL matcher varje säsong och det är inte ovanligt att surfa in på sitt konto och se att det är till exempel sju matcher samtidigt. En riktigt bra tjänst för NHL fans i hela vårt långa land – men smakar det så kostar det. 

På Viaplay kan man som sagt streama alla NHL matcher i både mobil, surfplatta och på en dator, man kan lyssna på för-snack och studio till många av matcherna, samt att majoriteten av kamperna har svenska kommentatorer – men det är dessvärre inte gratis. Det krävs att man har ett köper ett konto som kommer med en månadsavgift på ganska stora pengar, men kvaliteten kring sändningarna är extremt mycket bättre än gratis sajterna med stream.

”När man ska streama NHL Sverige, då är Viaplay ett toppval, men det kostar mycket pengar.”

Ibland är det dock gratis att streama NHL på Viasat, och det är när NHL-matcher sänds på vanliga TV-kanaler som TV10, TV6 och TV3 – ett begränsat utbud men det är trots allt gratis. Så kika in streaming schemat på NHL hos Viasat och se vilka som är gratis.



📺 NHL Live Stream SVT

Public service har också sin beskärda del av gratis NHL streaming matcher. SVT har ingen rätt enligt lag att ta någon betalning från sina tittare bortsett från TV-avgiften som dras från alla, så finns det en NHL match i SVTs tablå, då är den garanterat kostnadsfri att se på.

”SVT har ett antal möjligheter att streama NHL gratis varje säsong – men utbudet är begränsat.”

Det är oftast TV-kanalen SVT2 som sänder NHL kostnadsfritt och det räcker att besöka hemsidan SVT-Play helt utan inloggning för att titta på matcherna. Utbudet ska det dock tilläggas, är väldigt begränsat. För hockey betting, det är väldigt få matcher som sänds här, så vi alla på Bettingsidor.se rekommenderar absolut NHL stream Unibet gratis eller att lägga lite pengar på Viaplay för att maximera upplevelsen och kvaliteten på matcherna du vill kika på.



✅ Bästa Tipsen för NHL Betting

  • Se till att du kan livestreama sport 
  • Använd oddsbonusar på Ishockey
  • Jämför odds på varje match 
  • Spela live så du kan se matchbilden 
  • Kolla upp skadeläget och form
  • Testa Ishockey Bet Builder


Betta på Ishockey

När du vill spela hos bettingsidor med odds på hockey så finns det i regel flera olika ligor och matcher att välja på. Utbudet på hockey betting har blivit mycket bättre de sista fem åren och framförallt är det livespelen som har blivit bättre. Några av de vanligaste ligorna att spela på är NHL, KHL, SHL, Hockey Allsvenskan, Division 1, AHL, och juniorligor i Kanada.

”Att lägga ett spel på ishockey är väldigt enkelt, du behöver endast välja ut ett spel och klicka placera för att spelet skall gälla.”

Tänk dock på att oddsen snabbt kan ändra sig inom ishockey så om du har fastnat för ett spel till ett bra odds så gäller det oftast att vara snabb. En utvisning exempelvis gör ofta att hela matchen stänger sig på spelbolagen och att oddsen därefter förändras mycket.

Om du saknar kunskap inom vissa ligor så finns det idag flera olika tipstjänster med motiveringar och spel på ishockeymatcher. Genom dessa kan du få information om skador, form och dylikt som kan vara värdefullt för utgången av ditt spel på hockey betting.



🏆 Bästa Bettingsidor med Odds på Ishockey

Många bettingsidor med odds på Hockey erbjuder dig att livestreama sport och det möjliggör att du kan få se hela NHL-säsongen utan extra kostnad om du väljer ett spelbolag som erbjuder detta. Ishockey rör på sig extremt fort och ska man satsa på live bettingen så kan det vara en fördel att få se matchen live.

”NHL-betting är brett och du kan både live och pre-match betta på saker som periodvinnare, asian handicap, resultat, målskytt, assistgörare, vinnare, över/under och mycket mer, vissa bolag erbjuder till och med Bet Builder på NHL.”

Glöm inte heller att just den typen av oddsbonusar som du gillar, kanske reload eller omsättningsfria bonusar till NHL, går att använda och omsätta om du ska betta på Ishockey – så missa inte din chans att livestreama sport gratis och betta på världens största hockeyliga redan idag.

✅ Bästa Spelbolagen med Ishockey Odds Erbjuder:

  • Hockey Betting Bonus
  • Livestreamad Sport
  • Riktigt Höga Odds
  • Vinnarspel på NHL
  • Livebetting på Alla Matcher


⚖ Jämför Odds på Ishockey

Hos Bettingsidor.se så kan du hitta olika varianter att betta på, vilket kan skilja sig åt lire beroende på vilken bettingsida du ska lägga oddsspel hos. Vårt tips är att jämföra oddsen så du får det högsta möjliga när du spelar.

”När det kommer till hockey betting så kan man bland annat lägga oddsspel på vinnare, resultat och antal mål.”

Om du istället väljer att lägga oddsspel på pågående hockeymatcher under livebetting så kan du också hitta ytterligare alternativ att betta på som exempelvis resultat vid periodvila 1 och 2 samt slutresultat. Du kan också betta på vilket lag som gör nästa mål, får nästa utvisning och en hel del andra händelser i en match, beroende på vilken bettingsida du spelar på.

”Hos bettingsidorna på nätet så kan du hitta odds på ett stort antal olika ligor som exempelvis SHL, NHL, KHL och schweiziska hockeyligan.”

Du kan betta på matcher i de mest populäraste hockeyligorna i världen och det finns möjligheten att spela på bettingsidor utan registrering. Du hoppar över steget att registrera ett konto och kan börja betta på ishockey direkt genom att sätta in pengar med ditt Swish eller BankID. Bettingsidorna kan också erbjuda hockey betting odds på olika turneringar runt om i världen men även på OS eller VM, vilket är de mästerskap som drar flest tittare till tv:n.



⛸ Allmänt om Ishockey i Sverige

Ishockey i Sverige har spelats organiserat i snart 100 år då det svenska ishockeyförbundet bildades år 1922. Ishockeyn har länge varit populär i Sverige och nådde sin toppi början på 2000-talet när över 700 föreningar bedrev verksamhet inom ishockey och nästan 3000 lag fanns i seriespel.

I takt med att antalet idrottande ungdomar sjunkit i teknikvågen och att föreningarna fått det tuffare ekonomiskt så finns det idag färre föreningar och lag. I nuläget är 62 000 spelare licensierade i Sverige vilket innebär att de spelar ishockey organiserat. Även om ishockeyn i sin allmänhet och på mindre orter i sin synnerhet fått det tuffare på flera plan så håller den svenska högstaligan SHL (tidigare Elitserien) en väldigt hög nivå internationellt.

Bakom NHL och KHL som är de ledande ligorna i världen så kommer SHL med många duktiga lag där en tydlig majoritet är svenska spelare. Att ishockeyn i Sverige håller en så hög nivå har imponerat internationellt då omvärlden vet om Sveriges förutsättningar med både pengar och antalet utövare.



😎 Ishockey som Sport Idag

Ishockey är den näst populäraste sporten i Sverige, efter fotboll, och beror till stor del på det svenska landslagets framgångar samtidigt som sporten är mycket underhållande att se på. Det finns idag cirka 60 000 aktiva, registrerade, spelare i Sverige idag som utövar sporten.

”Att Ishockey är så populärt i Sverige beror på Tre Kronors framgångar historiskt.”

När svenska landslaget spelar mästerskap så brukar dessa matcher följas av miljontals tv-tittare i Sverige, vilket också är ett tecken på att sporten är mycket populär. Det har också lett till ishockey har blivit en sport som det har blivit mycket populärt att betta på och därmed så kan man finna hockey betting odds på större ishockeyligor och mästerskap hos nästan alla bettingsidor på nätet.



⚡ Hockey Betting i Sverige

På de spelbolag och bettingsidor som erbjuder hockey betting så finns det i regel väldigt stora spelmöjligheter. Numera går det att spela på många olika ligor, mästerskap och turneringar i både herr och damhockey. För ett par år sedan blev det också möjligt att spela på de bästa juniorligorna både utomlands och i Sverige, men där är utbudet mer begränsat. Dessutom finns otroligt fina funktioner som hockey Bet Builder och specialodds på NHL hos vissa utvalda sajter.

”På de större matcherna finns hundratals marknader som målspel, periodspel, poängspel, målskyttar och utvisningar.”

För att du ska kunna följa den eller ishockeymatcherna som du har bettat på så sänder både TV, bettingsidor och streamingtjänster många matcher. Flera spelbolag har ishockey livestream så kan man titta på matchen på datoren eller mobilen. Ofta det krävs ”minst insättning” och man kan spela utan registrering när sätta man in pengar med Swish, BankID eller Trustly. Om matchen inte skulle sändas genom bild så finns alltid möjligheten att följa hockey betting resultatet via olika tjänster som liverapporterar matcherna.



👍 Om Ishockey

Ishockey är en sport som ursprungligen kommer från Kanada där den första matchen spelades redan år 1855. År 1921 så spelades den första ishockeymatchen i Sverige mellan IFK Uppsala och den tyska klubben Berliner SC. Även om Kanada dominerade ishockeyn under den första tiden så har Sverige legat i framkant redan sedan sporten började spelas i Sverige med tidiga framgångar inom både VM och OS. Sverige har genom åren även haft många stora spelare som spelat i världens tuffaste och mest kända hockeyliga, NHL. Idag så är svenska landslaget ett av topplagen i Europa och brukar nästan alltid vara med i medaljstriden i olika mästerskap.