Melodifestivalen Odds 2022

Hem » Oddsjämförelse 2022 » Melodifestivalen Odds 2022
18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller | Endast nya kunder | Kommersiellt innehåll |

På lördag smäller det! Melodifestivalen Finalen 2022 är här och vi jämför oddsen!

Hos bettingsidor.se kan alla göra gratis oddsjämförelse på Melodifestivalen final, hitta viktig spelbolags information om tävlingen, hämta Melodifestivalen betting bonusar och ta del av alla Mello odds – bland annat.

Det återstår enbart finalen i Mello 2022 – missa sedan inte Eurovision Song Contest 2022!

 Oddsjämförelse Melodifestivalen

Alla Final Deltagare 2022Unibet Mello OddsBet365 Mello OddsCoolbet Mello OddsSpeedyBet Mello Odds
Cornelia Jakobs1.451.501.421.45
Anders Bagge3.753.003.653.75
Klara Hammarström5.755.506.755.75
Liamoo18.0015.0019.0018.00
Medina51.0051.0051.0051.00
Tone Sekelius81.0067.0066.0081.00
Cazzi Opeia101.00101.00126.00101.00
Anna Bergendahl201.00201.00176.00201.00
Faith Kakembo201.00151.00201.00201.00
John Lundvik201.00101.00201.00201.00
Robin Bengtsson151.00201.00201.00151.00

👉🏼 Melodifestivalen Final Bonus SpeedyBet:

  • SpeedyBet Bonus är en Reload upp till 1000 kr.
  • Tryck på grön knapp och skapa ett konto med BankID.
  • Gör en insättning på minst 100 kr och få den matchad till 100%.
  • Spela på valfritt Melodifestivalen odds hos SpeedyBet!


👉🏼 Melodifestivalen Final Bonus No Account Bet:

  • No Account Bet Bonus är 100% upp till 2000 kr.
  • Tryck på grön knapp och skapa ett konto med BankID.
  • Sätt in minst 100 kr och motta direkt 100% matching.
  • Spela på valfritt Melodifestivalen odds hos No Account Bet!


👉🏼 Melodifestivalen Final Bonus Mr Green Sport:

  • Mr Green Bonus är Free Bet på upp till 1000 kr som kan användas fritt på Melodifestivalen.
  • Tryck på grön knapp och skapa ett konto med BankID snabbt och enkelt.
  • Sätt in minst 100 kr (max 1000 kr) och få ett matchat Free Bet som kan användas på Mello final odds.
  • Spela på valfritt Melodifestivalen odds hos Mr Green!

Endast giltigt för nya spelare med första insättning på min. 100kr | Vinster från Free Bet är omsättningsfritt | Bonus-Regler och Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.



🎰 Melodifestivalen Final Bonus Mr Green Casino:

  • MrGreen Casino Bonus är 1000 kr + 100 kr Mello Freebet.
  • Tryck på grön knapp och skapa ett konto med BankID.
  • Sätt in minst 100 kr och få 100% casino bonus + 100 kr gratisspel exclusivt på Mello 2022 finalen.
  • Spela på valfritt Melodifestivalen odds med free bet hos MrGreen och njut av casinot!

Endast giltigt för nya spelare med första insättning på min. 100kr | Vinster från Free Bet är omsättningsfritt | Bonus-Regler och Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.



Bettingsidor med Melodifestivalen Odds Final

  1. Bonusregler & Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
    • Sätt in & spela för 500 kr - Få 500 kr
    • Spela utan Registrering med BankID
    • Läs mer om Mr Green
    Bonusregler & Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
  2. Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.
    • Sätt in 100 kr - Få 100 kr Gratisspel
    • Insättning: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Unibet
    • Sätt in 100 kr – Få 100 kr Gratisspel
    • Betting utan Konto med BankID, Swish
    • Läs mer om LeoVegas
    18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
    • Spela för 100 kr – få 100 kr Free Bet
    • Snabba insättningar med Swish
    • Läs mer om Casumo

Vanliga Frågor – Melodifestivalen Odds

För att det höjer spänningen rejält inför varje runda. Oavsett om man älskar musik eller inte så är Melodifestivalen alltid en rolig grej som många snackar om. Att satsa på ett odds relaterat till eventet som går på TV gör att man som spelare kan vara delaktig än mer.

Melodifestivalen 2022 startar med deltävling nummer ett från Annexet i Stockholm klockan 20:00 i SVT den 5 februari.

Som vanligt så sänds Melodifestivalen i SVTs kanaler. Man kan antingen kika på vanliga kanaler i SVT1 eller SVT2, dessutom sänds programmet i SVT-play gratis för alla svenskar.

Mello på lördagar kickar igång kl. 20:00 varje vecka tills alla deltävlingar/semifinaler är klara.

Det är simplare än någonsin att betta på Mello 2022 – följ stegen nedan:

  1. För att vara säker på att hitta rätt odds, välj ett av spelbolagen i vår lista.
  2. Tryck på gröna knappen och skapa ett konto.
  3. Gör insättning och hämta bonusen.
  4. Sök på ”Melodifestivalen” på deras utbud.
  5. Satsa pengar på vinnare (enklast).
  6. Där var det klart – tar max 5 minuter.

Detta år så erbjuder drygt 15 olika bettingsidor med svensk licens odds på Mello – ett nytt rekord. Det gör också att vi nu har flera olika operatörer som är riktigt bra på eventet. Våra favoriter är No Account Bet för deras stora bonus på eventet, dessutom så är Bet365 en av våra favoriter eftersom att de har högst odds, sist men inte minst vill vi även lyfta fram Unibet, som alltid levererar i dessa sammanhang.

Man kan spela på följande saker: H2H, Vinnare, Vinnare Deltävling, Topp-3, Att gå vidare samt mycket annat skoj.

Sångaren Oscar Zia är huvudman på scenen, medans han får hjälp av en co-host vid namn Farah Abadi från Sveriges Radio.

Mello Vinnare Odds på Finalen

Det är äntligen dags för finalen i på Melodifestivalen odds 2022 och vi har koll på senaste nytt kring de hetaste Mello-final oddsen. Finalen kommer äga rum i Stockholm kl. 20:00SVT1 och består av totalt 12 deltagare som med näbbar och klor slagits för att få ta del av eventet. Deltagare som Anders Bagge, Klara Hammarström och Cornelia Jakobs slåss om segern enligt oddsen – vem tror du vinner?

Är du osäker på exakt vad du ska spela på inför eventet så är detta rätt plats att läsa vidare på! Denna sida är vi mest intresserade av spel på eventet och när det kommer till betting på Melodifestivalen odds i finalen så är det framförallt tre olika saker som spelas på: vinnare av tävlingen, topp-3 och H2H mellan olika deltagare.

Vi börjar med att kika lite närmare på hur vinnaroddsen av Mello finalen ser ut i ordning med favorit längst upp – oddsen är tagna direkt från SpeedyBet (fredag 12:00):

  1. Cornelia Jakobs: 1.45 i vinnarodds!
  2. Anders Bagge: 3.75 i vinnarodds!
  3. Klara Hammarström: 5.75 i vinnarodds!
  4. Liamoo: 18.00 i vinnarodds!
  5. Medina: 51.00 i vinnarodds!
  6. Tone Sekelius: 81.0 i vinnarodds!
  7. Cazzi Opeia: 101.0 i vinnarodds!
  8. Robin Bengtsson: 151.0 i vinnarodds!
  9. Faith Kakembo: 201.0 i vinnarodds!
  10. John Lundvik: 201.0 i vinnarodds!
  11. Anna Bergendahl: 201.0 i vinnarodds!
  12. Theoz: U18 – inget spel.


⭐️ Bettingsidor med Melodifestivalen Odds Final 2022:

  1. SpeedyBet. Hämta 1000 kr Reload på Mello Finalen!
  2. Coolbet. Få 500 kr Bonus till Mello Oddsen 2022.
  3. NoAccountBet. Få 2000 kr Bonus till Melodifestivalen 2022.
  4. Nordicbet. Ta 500 kr Bonus till betting på Mello 2022.
  5. MrGreen. Spela på Mello Odds utan omsättningskrav.
  6. William Hill. Betta på höga Melodifestivalen Odds.
  7. Betsafe. Få 500 kr Bonus till Odds på Mello 2022.
  8. Unibet. Få 100 kr Gratisspel på Melodifestivalen Oddsen.

🔥 Melodifestivalen Final Odds – Betta på H2H

Som vi nämnde ovan så är det inte bara vinnare som spelas på när det gäller Mello finalen. Det finns också ett riktigt spännande annat alternativ, nämligen spel på H2H-marknader. Här spelar man på att en viss deltagare slår en annan i tävlingen. På bilden nedan illustreras ett par H2H betting-alternativ direkt i från Betsson – allt detta kan man betta på inför finalen i mello.

ℹ️ Exempel: Du tror Anders Bagge slår Cornelia Jakobs totalt i tävlingen, men inte vinner hela eventet. Spela då på Bagge vinner mot Cornelia och få betalt om han kommer före henne i tävlingen – även om han kommer 11e plats och hon 12e plats.

Mello Odds Final


🔥 Mello Final Odds – Betta på Topp-3

Dessutom så finns det en annan rolig variant när det kommer till Melodifestivalen odds: spela på topp-3. Är du osäker på om just din deltagare kommer gå hela vägen? Känns utmanarna för starka? Då kan man faktiskt tippa på att de slutar bland de tre bästa istället för att vinna allting. Kika på bilden nedan – den är också tagen direkt ifrån Betsson inför finalen.

ℹ️ Exempel: Du tror Anders Bagge kommer tvåa eller trea, så du vågar inte spela på vinnaroddset i finalen. Då kan du istället spela på ett lite lägre odds, men det går vinnande om Bagge kommer topp-3 i tävlingen totalt.

Mello Odds final topp 3


👍 Melodifestivalen Odds på Vinnare 2022

Det absolut populäraste oddset att tippa på när vi snackar Melodifestivalen-betting är att spela på vem som vinner tävlingen, inte själva Eurovision, utan vem som vinner den svenska tävlingen för att vara extra tydliga. Det är enkelt att göra och enkelt att förstå. Dessutom så är oddsen extremt höga om man tippar vinnare odds i Mello redan nu, detta eftersom att det är väldigt ovisst vilka låtar som är bra och vilka som är lite sämre. Detta leder till riktigt höga odds i början innan det justeras med hjälp av antal röster och kvalitet på låten (som vi får reda på efter deltävlingarna).

För att spela på ett vinnarodds i Mello, följ stegen nedan till punkt och pricka:

  1. Välj ett spelbolag i vår lista ovan.
  2. Skapa ett konto med BankID.
  3. Gör insättning och hämta en bonus.
  4. Sök på ”Melodifestivalen” på sajten
  5. Välj ett vinnarodds på Mello.
  6. Placera spel!

⚖ Melodifestivalen Odds på Alla Deltävlingar

Surfar du runt på nätet och letar efter Melodifestivalens odds på deltävlingar? Då har du kommit helt rätt. Vi på Bettingsidor.se listar alla spelbolag som erbjuder betting på varje deltävling i Melodifestivalen 2022. Det finns flera olika varianter när man ska spela på Melodifestivalen. Du kan bland annat satsa på Head2Head, deltävling, topp-3 och vinnare totalt. Den bettingen som är mest aktuell i dagsläget är dock betting på deltävling då det är första momentet i årets schlagerfest. Här tippar man alltså på att en viss artist går vidare till finalen i mars.

”Det första betting momentet i Mello kallas ”deltävlingar” – här tippar man på att en specifik deltagare kommer till finalen.

Vanligtvis när man spelar på deltävling så gäller bettet “att gå vidare” – inte att få flest röster den kvällen. Men det kan du enkelt kika på ditt spelbolag, för det kommer stå i rubriken på oddset. Se alltid till att jämföra oddsen innan du spelar, för det kan skilja mycket mellan spelbolagen som erbjuder odds på Melodifestivalen.

Odds Melodifestivalen Deltävling – Här Finns Det:

  • NoAccountBet
  • William Hill
  • MrGreen
  • Svenska Spel
  • ATG
  • Unibet
  • Coolbet
  • Betsson
  • Unibet
  • Betsafe
  • Nordicbet
  • Betfair
  • bet365

🏅 Odds Melodifestivalen 2022 – Att Tänka På

  • Satsa inte mer än du har råd med bara för att eventet är stort. 
  • Ta del av vår kompletta oddsjämförelse för maximal spelvärde. 
  • Spela på flera deltagare – oddsen är höga. 
  • Betta på artister med stor “fanbase” – bäst låt vinner inte alltid. 
  • Ta en sportbonus i samband – mer medel betyder större vinstchans.

Vem Vinner Mello 2022?

👭 Här Är Odds Favoriterna för Vinnare Melodifestivalen 2022

Melodifestivalen oddsen har sedan länge varit live och det folkkära underhållningsprogrammet ser otroligt spännande ut på förhand med de deltagare som tävlar. Den 5 februari så gick de första Mello-deltagarna upp på scenen och tävlade om chansen att bli den svenska representanten i Eurovision Song Contest 2022 Turin. Nästa tre rundor betades snabbt av tillsammans med andra chansen och nu återstår enbart finalen i Melodifestivalen på lördag den 12 mars.

I denna del så går vi igenom de sex deltagare från årets tävling som just nu innan finalen startar enligt oddsen hos spelbolagen har störst chans att vinna.

Vinnare Melodifestivalen Final 2022 – Topp 6 Favoriter:

  1. Klara Hammarström
  2. Cornelia Jakobs
  3. Anders Bagge
  4. Robin Bengtsson
  5. Medina
  6. Liamoo

Deltagare som Anders Bagge, Klara Hammarström, Angelino och Liamoo har otroligt starka låtar och är favoriserade på Melodifestivalen odds, något som alltför ofta innebär att de förmodligen vinner, för oddsen ljuder aldrig. Dessutom så borde Robin Bengtsson ha god chans till framgångar under årets upplaga av Melodifestivalen. 

🔥 Mello Odds Djupdykning: Vilka är de 6 favoriterna?

Precis som att det är svårt att veta vem som kommer att vinna VM i fotboll är det precis lika svårt att veta vem som kommer vinna Melodifestivalen 2022. Experterna har däremot redan sagt sitt och därför kan man ha en föraning om vem det kommer gå bra och vem det kommer gå mindre bra för. Bara genom att göra lite sökningar och ta reda på information har man tagit sig ett steg närmare till ett vinnande spel. 

Många av deltagarna i årets upplaga har varit med flera gånger förut och flera har faktiskt även representerat Sverige internationellt i just Eurovision. Det är dock helt klart Anders Bagge som sticker ut mest ur mängden. Den välkända Tv-personligheten gör faktiskt sin debut i Mello 2022 – där han faktiskt är en av de absolut största favoriterna. Mycket intressant.

Nedan synar vi sex av finalisterna i Mello 2022 och deras låtar, deras odds, samt lite information kring vilka de är.

⭐ Klara Hammarström

Låt: Run To The Hills 

Vinner Finalen: Unibet (5.75)


Den 21-åriga Klara Hammarström från Stockholm ställer upp i Melodifestivalen för tredje gången på raken med låten Run to the Hills. Och nej, detta är ingen cover på Iron Maidens odödliga klassiker. Spelbolagen har detta bidrag som tredje favorit i nuläget, och det kan också bero på att Jimmy Joker har varit med och skrivit denna låt, som också skrev fjolårets vinnare Tusses låt, Voices.

⭐ Robin Bengtsson

Låt: Innocent Love 

Vinnarodds: bet365 (151.00)


Robin Bengtsson är ett namn som nog många känner till. Han kom på tredjeplats i “Idol” i 2008 och har sedan haft framgångar i bland annat Melodifestivalen. Med sin låt “I can’t go on”, så vann han Melodifestivalen 2017 och slutade sedan på en femteplats i Eurovision Song Contest när det hölls i Ukraina. Låten han ställer upp med nu heter Innocent Love och spelbolagen tror inte på honom.

⭐ Anders Bagge

Låt: Bigger Than The Universe

Vinner Finalen: Unibet (3.75) 


Den folkkäre jurymedlemmen från “Idol” var en av deltagarna i förra säsongen av Masked Singer Sverige, där han lyckades bemästra sin scenskräck och sjöng för första gången inför publik. Bagge, som normalt är musikproducent, ska nu återigen trotsa rädslan och försöka ta Sverige med storm när han framför sitt bidrag Bigger than the Universe. Bagge imponerade i deltävlingen och är andra favorit enligt oddsen.

⭐ Liamoo

Låt: Bluffin

Vinner Finalen: Betsson (18.00)


24-åringen från Lidköping, Liam Cacatian Thomassen har rötter ifrån Sverige, Finland, Norge och Filippinerna. Han ställer upp i tävlingen för tredje gången och vi misstänker att vi kommer få höra något riktigt svängigt eftersom Ali Jammali och Sami Rekik från reggaeton-duon “Medina” har varit med och skrivit denna låt. Oddset på att Liamoo ska vinna Melodifestivalen final är runt 15 gånger pengarna och är därför också en av favoriterna.

⭐ Anna Bergendahl

Låt: Higher Power

Vinner Finalen: Unibet (201.00)


Artisten och läkarstudenten Anna Bergendahl fick precis som konkurrenten Robin Bengtsson sin start i karriären efter sin medverkan i “Idol” 2008 där hon hamnade på en femteplats. Hon har tidigare varit med i Melodifestivalen tre gånger och kommer denna gång att ställa upp med låten “Higher Power”. Hon har representerat Sverige i Eurovision Song Contest 2010, men tog sig dessvärre inte längre än till semifinal. Spelbolagen förutspår att Anna Bergendahl återigen kommer långt med sitt bidrag, men ingen final vinst.

⭐ John Lundvik

Låt: Änglavakt

Vinner Finalen: bet365 (151.00)


Det är för tredje gången som 38-åringen från Växjö ställer upp i tävlingen, och förväntningarna är höga på John Lundvik som har en förstaplats och en tredjeplats i bagaget i mello-sammanhang. Han slutade på femteplats i Eurovision Song Contest 2019, efter att kommit på andra plats i juryns omröstning. Lundvik kommer att sjunga på svenska denna gång med sin låt Änglavakt och litar man på oddsen så kommer detta bidrag att gå långt i årets Melodifestival, men inte vinna finalen.

🤑 Oddsjämförelse Vinnare Melodifestivalen 2022

Om du skulle vara osäker på om du faktiskt har hittat bäst odds på Melodifestivalen 2022 så hjälper vi dig. Vi samlar alla vinnarodds på årets deltagare så att du själv har möjlighet att jämföra vilken bettingsida i Sverige som faktiskt erbjuder bäst odds på artisten eller bandet som du vill spela på. Vill du spela med bonus på Melodifestivalen så finns det möjligheter till det också, för i vår lista ovanför listar vi alla kampanjer som erbjuds till eventet. Missa inte det.

”Vem vinner Melodifestivalen 2022? Det vet vi inte än, men riktiga vinnare jämför i alla fall odds Mello 2022 för att garantera att de placerar sina spel till maximalt spelvärde.”

Det är superviktigt att du jämför oddsen på Melodifestivalen innan du placerar en kupong för att inte missa något spelvärde. Hos bettingsidor.se kan du få hjälp att göra en komplett jämförelse av odds Melodifestivalen final – helt utan kostnad. Det borde just du ta del av, det kan spara dig hundralappar på varje spel.

Spelbolag med Mello Odds 2022

Det satsas stort när det vankas betting på underhållning hos spelbolagen i Sverige. Spel på underhållning som Big Brother odds och Melodifestivalen odds har ökat markant senaste åren, det har självklart spelbolagen noterat och börjat fokusera mer på eventen. De allra flesta bettingsidor har odds på Mello, men det skiljer en hel del i hur höga oddsen är, om det finns bonusar, utbudet av odds och snabba uttag. 

”Just nu finns det sex spelbolag med RIKTIGT HÖG BONUS och mängder av odds på Mello – kika i listan nedan för att hitta dessa.”

All underhållning, oavsett om det kommer till sport och andra tävlingar, blir ju självklart roligare om man placerar lite spel på utfallen. Som tur är så finns det även riktigt fina odds på Melodifestivalen 2022 som spelbolagen med svensk licens erbjuder. Om du väljer att testa en ny sida som du inte har spelat på tidigare så kan det hända att du kan spela med bonus på Melodifestivalen om något sånt erbjuds.

😎 Bästa Spelbolag för Melodifestivalen Odds 2022:

  1. NoAccountBet – 2000 kr bonus på Mello oddsen.
  2. MrGreen – Melodifestivalen odds på alla medverkande.
  3. William Hill – Engelsk jätte med gigantiskt spelutbud.
  4. Coolbet – Bäst odds på Mello & odds bonus.
  5. Nordicbet – Klassiker med höga odds & mello bonus.
  6. Betsafe – Gigantisk sajt med bonus & Melodifestivalen odds.

Nedan synar vi utbudet och funktionerna kring Mello 2022 på fyra av de största spelbolagen med svensk licens som erbjuder oddsen.



1️⃣ SpeedyBet Melodifestivalen Final Odds.

Det finns en helt ny bettingsida med svensk licens lagom till Mello oddsen: SpeedyBet. Detta bolag erbjuder betting med BankID, snabba uttag med Trustly och riktigt bra odds på Mello. Inte fy skam det!

Den stora fördelen med sajten är dock att alla nya spelare kan ta del av en insättningsbonus på 1000 kr som går att använda på Melodifestivalens spelmarknader.

Melodifestivalen hos SpeedyBet:

  • Spela på vinnare & deltävlingar
  • 1000 kr odds bonus på Mello
  • Snabba uttag via BankID vid vinster
  • Ingen jobbig registreringsprocess


2️⃣ Unibet Melodifestivalen Final Odds

Självklart så är Unibet med på noterna med höga odds och innovativa specialare för att tillfredsställa sina svenska spelare på Melodifestivalen oddsen. Unibet bjuder på mängder av spännande betting-varianter som spel på h2h, topp 3 och vinnare totalt.

Nedan ser du ett par fördelar med att betta på Mello hos Unibet, se till att inte missa din chans till att plocka hem storkovan på Sveriges bästa underhållning!

Melodifestivalen hos Unibet:

  • Höga odds på vinnare Melodifestivalen
  • Höga limits (hur mycket du kan satsa)
  • Snabba uttag via BankID om du vinner
  • Innovativa specialare på Melodifestivalen 2022


3️⃣ Coolbet Melodifestivalen Final Odds

Den från början norska sajten Coolbet är alltid med på noterna när det kommer till att sätta odds – faktum är att sajten i stort sett alltid erbjuder mest värde. När det kommer till Melodifestivalen odds så är det inget undantag. 

Varje ny kund får dessutom en extra 500-kronor-bonus som tillåts användas på deras skyhöga Mello odds.

Melodifestivalen hos Coolbet:

  • Bästa oddsen på Mello
  • Riktigt fin sportbonus på eventet
  • Snabba uttag via BankID vid vinster
  • Höga limits


4️⃣ Bet365 Melodifestivalen Final Odds

Självklart så är bet365 med bland de bästa spelbolagen för Melodifestivalen odds. Bet365 är ju trots allt världens största spelbolag och satsningen på underhållnings-odds fortsätter. Här är alltid oddsen riktigt höga och denna sajt erbjuder alltid flest spelmarknader av alla.

Sämre blir det ju inte heller av det faktum att alla nya kunder kan hämta hela 1250 kr i Spelkrediter som kan användas på Mello odds helt valfritt.

Melodifestivalen hos Bet365:

  • Höga odds på vinnare Melodifestivalen
  • Höga limits 
  • Flest spel-alternativ
  • Special-odds på Mello


5️⃣ No Account Bet Melodifestivalen Final Odds

Spelbolaget No Account Bet har ett rykte som det snabbaste spelbolaget i branschen när det kommer till registrering och uttag av pengar. Varje spelare kan snabbt via BankID spela på Melodifestivalen odds och det är riktigt bra för bland annat nybörjare som kanske inte vet hur en vanlig registrering går till.

Dessutom så ingår det faktiskt en 2000 kr bonus för nya kunder som går fint att bruka på alla mello oddsen som sajten erbjuder.

Melodifestivalen hos No Account Bet:

  • Snabba uttag av Mello vinster
  • Ingen formell registrering
  • Stor trygghet med svensk licens
  • Höga odds på Melodifestivalen


6️⃣ Betsson Melodifestivalen Final Odds

Kikar du på Melodifestivalen odds Betsson så kan man lugnt säga att spelbolaget satsar stort på underhållnings-betting innanför Sveriges gränser. Som den stora stapel Betsson faktiskt är på marknaden så är det ingen förvåning att de satsar stort på Sveriges största TV-programm.

Här erbjuds du fina odds på mängder av olika marknader som topp 3, vinnare totalt och även specialare som dyker upp lite då och då. Dessutom så finns det en go odds bonus att hämta på en av de tryggaste sajterna i vårt avlånga land.

Melodifestivalen hos Betsson:

  • Höga odds på Melodifestivalen 2022
  • Gigantiskt spelutbudet av Mello odds
  • Tryggaste sajten
  • Mello-bonus finns till nya spelare


Melodifestivalen 2022 Schema

Melodifestivalen kommer att bli lite annorlunda i 2022. På grund av de rådande omständigheterna med restriktioner så annonserade nyligen SVT att det dessvärre inte kommer bli någon Melodifestivalturné – alla deltävlingar kommer istället sändas via Annexet i Sthlm.

Du hittar alla dessa deltävlingar och finalen på bra bettingsidor som erbjuder Melodifestivalen odds och betting på nätet. Samtidigt som man ser Mello kan man på så sätt spela på någon av de bästa svenska bettingsajterna. Så här ser schemat ut för 2022:

  • 5 februari 2022 – Deltävling 1 
  • 12 februari 2022 – Deltävling 2
  • 19 februari 2022 – Deltävling 3
  • 25 februari 2022 – Deltävling 4
  • 25 Mars 2022 – Andra Chansen
  • 12 mars 2022 – Final

Dessutom så kanske det kan vara kul att rapportera in vem som leder programmet, det gör nämligen följande personer: Oscar Zia & Farah Abadi.

Melodifestivalen 2022 Odds

🔥 Deltävling/Semifinaler i Melodifestivalen

Det var Italiens bidrag som tog hem den 66:e Eurovision Song Contest-upplagan 2021 när den hölls i Rotterdam, Nederländerna. Måneskin var gruppen som vann och låten hette “Zitti e buoni”, och de har verkligen haft stora framgångar världen över med låtar som “Beggin’” och “I Wanna Be Your Slave”. Nu är det alltså dags för svenska folket att utse vilket bidrag som vi kommer att skicka till just Italien och Turin. Det är dock en bra bit dit. Samtliga artister är uppdelade utöver 4 olika deltävlingar som hålls i Malmö, Göteborg, Linköping och Lidköping.

”Mello 2022 börjar först och främst med fyra semifinaler, även kallade deltävlingar.”

Strukturen på denna upplaga av Mello är lite annorlunda då vi just nu tror det blir en publikfri arena på varje deltävling, som utspelar sig på Annexet i Stockholm. Precis som det såg ut förra året alltså, men överlag en väldigt ovanlig händelse. Men i och med nyheterna i dagarna så kanske det blir publik från och med deltävling två.



✅ Deltävling 1 Melodifestivalen

  • Starttid: Lördag 5 februari – 20:00
  • Sändning: SVT1 eller SVT Play.
  • Plats: Stockholm, Annexet.

⭐️ Första deltävlingens Artister, Stockholm, 5 februari:

  •  Malou Prytz – “Bananas” (ute)
  • Theoz – “Som du vill” (till semi)
  • Shirley Clamp – “Let there be angels” (ute)
  • Omar Rudberg – “Moving like that” (ute)
  • Danne Stråhed – ”Hallabaloo” (till semi)
  • Cornelia Jakobs – “Hold me closer” (till final)
  • Robin Bengtsson – ”Innocent love” (till final)


✅ Deltävling 2 Melodifestivalen

  • Starttid: Lördag 12 februari – 20:00
  • Sändning: SVT1 eller SVT Play.
  • Plats: Stockholm, Annexet.

⭐️ Andra deltävlingens Artister, Göteborg, 12 februari:

  • Liamoo – “Bluffin” (till final)
  • Niello och Lisa Ajax – “Tror du att jag bryr mig” (ute)
  • Samira Manners – “I want to be loved” (ute)
  • Alvaro Estrella – “Suave” (till semi)
  • Browsing Collection – “Face in the crowd” (ute)
  • John Lundvik – “Änglavakt” (till final)
  • Tone Sekelius – “My way” (till semi)


✅ Deltävling 3 Melodifestivalen

  • Starttid: Lördag 19 februari – 20:00
  • Sändning: SVT1 eller SVT Play.
  • Plats: Stockholm, Annexet

⭐️ Tredje deltävlingens Artister, Linköping, 19 februari:

  • Cazzi Opeia – “I can’t get enough”
  • Lancelot – “Lyckligt slut”
  • Lisa Miskovsky – “Best to come”
  • Tribe Friday – “Shut me up”
  • Faith Kakembo – “Freedom”
  • Linda Bengtzing – “Fyrfaldigt hurra”
  • Anders Bagge – “Bigger than the universe”


✅ Deltävling 4 Melodifestivalen

  • Starttid: Lördag 26 februari – 20:00
  • Sändning: SVT1 eller SVT Play.
  • Plats: Stockholm, Annexet.

⭐️ Fjärde deltävlingens Artister, Lidköping, 26 februari:

  • Anna Bergendahl – “Higher power”
  • Lillasyster – “Till our days are over”
  • Malin Christin – “Synd om dig”
  • Tenori – “La stella”
  • Medina – “In i dimman”
  • Angelino – “The end”
  • Klara Hammarström – “Run to the hills”
Odds Melodifestivalen 2022

🎤 Melodifestivalen Odds – Information om Finalen

Själva finalen i Melodifestivalen kommer att sändas i SVT lördagen den 12:e mars 2022. SVT direktsänt från Annexet i Stockholm går det att följa de 12 finalisterna. Åtta av finalisterna har tagit sig direkt från deltävlingarna medans ytterligare fyra tävlande kommer från den så kallade Andra Chansen.

”Det är vinnaren av finalen som kommer att få representera Sverige i Eurovision Song Contest, vilket även det är ett bra program att betta online på.”

Som du kan se i oddsjämförelsen så går det redan nu att betta på vem som kommer att vinna tävlingen och alla finalplatser är klara. Vem vinner?



🎶 Melodifestivalens Historia

Melodifestivalen, även kallad Mello eller Schlagerfestivalen, är en svensk musiktävling som anordnas varje år av Sveriges Television. 1958 var första året då Sverige genomförde Melodifestivalen med en nationell final, för att rösta fram vilket bidrag och artist som skulle representera Sverige under Eurovision Song Contest.

Melodifestivalen är en av Sveriges mest älskade TV-program med miljontals av tittare varje år.

Tävlingen har pågått ända sedan 1958 och har nästan visats varje år sedan starten. Från år 2000 räknade man med att det var det mest populära TV-programmet som visats i Sverige. Tävlingen från år 2012 är ett riktigt bra exempel på det då nästan 3.3 miljoner svenskar kollade på semifinalerna och hela 4 miljoner svenskar kollade på finalen. Med tanke på att det nästan är Sveriges halva befolkning så är det ganska tydligt hur populärt programmet faktiskt är. 

ℹ️ Många ändringar har gjorts

Melodifestivalen har ändrats en del med åren. Från att endast ha varit en TV-sänd tävling har den blivit uppdelad i fyra deltävlingar, Andra Chansen och en större final – med flera stora ändringar.

”Vinnaren av finalen går direkt till Eurovision Song Contest och under åren så har Sverige lyckats vinna den stora tävlingen i Europa hela sex gånger.”

Tävlingen bjuder på stor spänning och bra sång men det finns självklart sätt man kan öka spänningen med, genom att till exempel betta på Melodifestivalens bästa odds. Precis som Melodifestivalen så är det även väldigt kul att betta på Let’s Dance Odds & Idol Odds – vi rekommenderar även att kika in detta på du tyckte det var trevligt med lite Mello-betting!



🏆 Historiska Vinnare av Melodifestivalen i Sverige 🏆

Melodifestivalen 2022: Ej Klart

Melodifestivalen 2021: Tusse – Voices

Melodifestivalen 2020: The Mamas – Move

Melodifestivalen 2019: John Lundvik – Too Late for Love

Melodifestivalen 2018: Benjamin Ingrosso – Dance you off

Melodifestivalen 2017: Robin Bengtsson – I Can’t Go On

Melodifestivalen 2016: Frans – If I were sorry

Melodifestivalen 2015: Måns Zelmerlöw – Heroes

Melodifestivalen 2014: Sanna Nielsen – Undo

Melodifestivalen 2013: Robin Stjernberg – You

Melodifestivalen 2012: Loreen – Euphoria

Melodifestivalen 2011: Eric Saade – Popular

Melodifestivalen 2010: Anna Bergendahl – This Is My Life

Melodifestivalen 2009: Malena Ernman – La Voix

Melodifestivalen 2008: Charlotte Perrelli – Hero

Melodifestivalen 2007: The Ark – The Worrying Kind

Melodifestivalen 2006: Carola – Evighet

Melodifestivalen 2005: Martin Stenmarck – Las Vegas