Melodifestivalen Odds 2023

Hem » Oddsjämförelse 2023 » Melodifestivalen Odds 2023
18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller | Endast nya kunder | Kommersiellt innehåll |

Det har blivit dags för Melodifestivalen Odds 2023 och alla Mello deltagare är presenterade!

Hos bettingsidor.se kan alla göra gratis oddsjämförelse på Melodifestivalen, hitta viktig information om tävlingen, hämta Melodifestivalen betting bonusar och ta del av alla bettingsidor med Mello odds – bland annat.

Vem vinner Sveriges största sångtävling och går till Eurovision Song Contest 2023?

 Oddsjämförelse Melodifestivalen Vinnare 2023

Melodifestivalen Deltagare Topp 15BetssonBet365SpeedyBet
Maria Sur3.504.004.00
Loreen3.504.334.00
Jon Henrik Fjällgren5.504.504.50
Kiana9.509.0010.00
Marcus & Martinus15.0013.0014.00
Wiktoria15.0013.0016.00
Tone Sekelius25.0017.0014.00
Mariette15.0023.0018.00
Melanie Wehbe30.0026.0026.00
Nordman25.0026.0022.00
Paul Rey40.0029.0041.00
Laurell35.0031.0041.00
Theoz30.0031.0036.00
Panetoz40.0046.0041.00
Axel Schylström60.0051.0071.00
Oddsen uppdaterades senast: 6 februari kl. 13:43

Bettingsidor med Melodifestivalen Odds 2023

  1. Bonusregler & Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
  2. Bonusregler & Villkor gäller | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
  3. Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.
    • Sätt in 100 kr – Få 100 kr Gratisspel
    • Betting utan Konto med BankID, Swish
    • Läs mer om LeoVegas
    18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.sespelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
    • Spela för 100 kr – få 100 kr Free Bet
    • Snabba insättningar med Swish
    • Läs mer om Casumo

Vanliga Frågor om Melodifestivalen Odds

För att det höjer spänningen rejält inför varje runda. Oavsett om man älskar musik eller inte så är Melodifestivalen alltid en rolig grej som många snackar om. Att satsa på ett odds relaterat till eventet som går på TV gör att man som spelare kan vara delaktig än mer.

Melodifestivalen 2023 startar med deltävling nummer ett från Göteborg den 4 februari.

Som vanligt så sänds Melodifestivalen i SVTs kanaler. Man kan antingen kika på vanliga kanaler i SVT1 eller SVT2, dessutom sänds programmet i SVT-play gratis för alla svenskar.

Mello på lördagar kickar igång kl. 20:00 varje vecka tills alla deltävlingar/semifinaler är klara.

Det är simplare än någonsin att betta på Mello 2023 – följ stegen nedan:

  1. För att vara säker på att hitta rätt odds, välj ett av spelbolagen i vår lista.
  2. Tryck på gröna knappen och skapa ett konto.
  3. Gör insättning och hämta bonusen.
  4. Sök på ”Melodifestivalen” på deras utbud.
  5. Satsa pengar på vinnare (enklast).
  6. Där var det klart – tar max 5 minuter.

Detta år så erbjuder drygt 15 olika bettingsidor med svensk licens odds på Mello. Det gör också att vi nu har flera olika operatörer som är riktigt bra på eventet. Våra favoriter är No Account Bet för deras stora bonus på eventet, dessutom så är Bet365 en av våra favoriter eftersom att de har högst odds, sist men inte minst vill vi även lyfta fram Unibet, som alltid levererar i dessa sammanhang.

Man kan spela på följande saker: H2H, Vinnare, Vinnare Deltävling, Topp-3, Att gå vidare samt mycket annat skoj.

Jesper Rönndahl och Farah Abadi leder Melodifestivalen 2023.

Odds på Melodifestivalen 2023

Det är äntligen dags för Melodifestivalen odds 2023 och vi har koll på senaste nytt kring de hetaste Mello oddsen denna upplaga. Finalen kommer äga rum i Stockholm på massiva Friends Arena den 11 mars kl. 20:00 och där tävlar totalt 12 deltagare som med näbbar och klor kommer slagits för att bli svenska representanter i Eurovision Song Content 2023. Denna gång så är det tidigare Eurovision-vinnaren Loreen som agerar storfavorit hos spelbolagen och är tippad att stå som segrare.

Men, deltagare som Tone Sekelius, Nordmann, Paul Rey och Mariette slåss också om segern enligt oddsen – vem tror du vinner? På denna sida gör vi en komplett oddsjämförelse på vem som vinner Mello 2023 och analyserar alla deltagares chanser till seger. Vi listar också de bästa spelbolagen med odds Melodifestivalen denna upplaga av Sveriges största sångtävling.

Är du osäker på exakt vad du ska spela på inför eventet så är detta rätt plats att läsa vidare på! Bettingsidor.se är mest intresserade av spel på eventet och när det kommer till betting på Melodifestivalen så är det framförallt tre olika saker som spelas på: vinnare av tävlingen, topp-3 och H2H mellan olika deltagare, vilket är spelmarknader som i stort sätt alla odds sidor har.


👉🏼 Bet365 har bäst odds på Melodifestivalen 2023.

  1. Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.

Oddsjämförelse på Melodifestivalen

Regel nummer ett när det kommer till betting på detta event är följande: gör oddsjämförelse på Melodifestivalen innan satsning. Svenska bettingsajter har väldigt olika odds-sättningar på evenemang som dessa och det kan skilja stora summor i vinstpengar om kunden väljer den bästa bettingsidan med odds på Melodifestivalen. Världsartisten Loreen är den absolut största favoriten enligt oddsen hos spelbolagen som vi jämfört, något som visas i tabellen precis nedanför denna text.

”Melodifestivalen oddsjämförelse är otroligt viktigt – se skillnaderna i tabellen nedan”.

Nedanför följer alltså en tabell på hur mycket det kan skilja på de olika oddsen om en kund tippar vinnare av hela eventet, så besök alltid våran sajt och gör Melodifestivalen oddsjämförelse innan pengar investeras för att ta del av det bästa spelvärdet. Exemplet nedanför gäller odds-skillnader på spelet “Loreen att vinna Melodifestivalen”. Väljer en kund att spela hos Bet365 till exempel kontra spel hos Betway att Loreen vinner, då skiljer det hela 175 kr i vinst per satsad hundralapp – otroliga summor i det stora hela!

ℹ️ Här jämför vi odds på att Loreen vinner Mello hos olika spelbolag – stora skillnader på vinsterna!

Loreen Vinner hos UnibetLoreen Vinner hos Bet365Loreen Vinner hos Betway
Vinnaroddset: 4.50Vinnaroddset: 3.25Vinnaroddset: 5.00
Satsa 100 kr: Få 450 kr tillbakaSatsa 100 kr: Få 325 kr tillbakaSatsa 100 kr: Få 500 kr tillbaka
Oddsen ovan kan och kommer ändras, exemplet ovanför är gjort när oddsen på Melodifestivalen släpptes.

Som tabellen ovan tydligt visar så är det alltså väldigt viktigt att välja rätt spelbolag när det kommer till odds Melodifestivalen. Oddsen som har högt värde är dock inte det ända som är viktigt. Spelutbudet är också av stor vikt då det avgör vad en kund faktiskt kan spela på förutom vinnare. Nedanför har vi på Bettingsidor.se satt ihop en väl analyserad lista på de bettingsidorna med svensk licens som erbjuder bäst mello betting överlag.

8 Bästa Bettingsidor med odds Melodifestivalen 2023:

  1. SpeedyBet. Hämta 1000 kr bonus på Mello.
  2. Bet365. Mello odds finns hos Världens största bettingsida.
  3. Coolbet. Högst odds på Melodifestivalen.
  4. NoAccountBet. Snabb betting på evenemang.
  5. Nordicbet. Trygg och säker klassiker.
  6. MrGreen. Få ett Gratisspel på Mello odds.
  7. William Hill. Engelskt bolag med Mello betting.
  8. Unibet. Sveriges bästa bettingsida.
melodifestivalen 2023

Betta på odds Melodifestivalen

Det är inte bara fotboll, tennis, ishockey och andra sporter som går att hitta på bettingsidor numera. Även underhållning och musik är vanligt förekommande, inte minst Melodifestivalen. För att betta på odds Melodifestivalen 2023 behöver du inte leta länge då merparten av alla spelbolag med svensk licens erbjuder odds på tävlingarna.

Redan från deltävlingarna kan du börja spela på Melodifestivalen odds 2023. Det är inte bara bet på vilka som vinner respektive deltävling som finns att hitta. Som nämnt ovan kan du spela på vinnare av hela tävlingen, det vill säga vilket bidrag som tar sig hela vägen till Eurovision.

Varje deltävling, andra chansen och finalen bjuder även på spännande dueller som du kan spela på. Det finns odds både för dueller bland Melodifestivalen favoriter samt bland mer nederlagstippade bidrag. Du kan såklart även spela på odds kring vilket bidrag som tar sig vidare till andra chansen så väl som vilket bidrag som slutar sist i varje tävling. 

Så fungerar det – steg-för-steg:

  • Välj ett spelbolag med odds på Melodifestivalen 2023 i vår lista.
  • Skapa ett konto snabbt och enkelt med hjälp av BankID.
  • Gör din första insättning med önskad metod.
  • Aktivera en välkomstbonus om det finns.
  • Klicka in på sektionen för Melodifestivalen 2023 odds.
  • Välj din instats på spelmarknaden.
  • Placera ditt spel!

ℹ️ Vi rekommenderar SpeedyBet för nybörjare som vill betta på Melodifestivalen odds:


Spela på Melodifestivalen vinnare

Det absolut populäraste oddset att tippa på när vi snackar Melodifestivalen-betting är att spela på vem som vinner tävlingen, inte själva Eurovision, utan vem som vinner den svenska tävlingen för att vara extra tydliga. Det är enkelt att göra och enkelt att förstå. Dessutom så är oddsen extremt höga om man tippar vinnare odds i Mello redan nu, detta eftersom att det är väldigt ovisst vilka låtar som är bra och vilka som är lite sämre. Detta leder till riktigt höga odds i början innan det justeras med hjälp av antal röster och kvalitet på låten (som vi får reda på efter deltävlingarna).

För att spela på ett vinnarodds i Mello, följ stegen nedan till punkt och pricka:

  1. Välj ett spelbolag i vår lista ovan.
  2. Skapa ett konto med BankID.
  3. Gör insättning och hämta en bonus.
  4. Sök på ”Melodifestivalen” på sajten
  5. Välj ett vinnarodds på Mello.
  6. Placera spel!

🎰🎁 MISSA INTE!!! Rocka loss hos Maria Casino med denna Melodifestivalen bonus. Få 50 Cash Spins värda hela 5 kr/styck. Alla vinter från dessa 50 snurr kommer helt utan krav på omsättning och kampanjen gäller igenom hela Melodifestivalen-tävlingen denna säsong. Tryck på bilden nedanför om du vill snurra rock-hjulet innan Mello drar igång!

maria melodifestivalen bonus

Här är startfältet för Melodifestivalen 2023 – se alla Mello deltagare!

DELTAGARE DELTÄVLING 1 GÖTEBORG – 04/02/2023

  • Artist: Victor Crone – Låt: Diamonds
  • Artist: Rejhan – Låt: Haunted
  • Artist: Loulou LaMotte – Låt: Inga sorger
  • Artist: Eva Rydberg & Ewa Roos – Låt: Länge leve livet
  • Artist: Elov & Beny – Låt: Raggen går
  • Artist: Tone Sekelius – Låt: Rhythm Of My Show
  • Artist: Jon Henrik Fjällgren, Arc North feat. Adam Woods – Låt: Where You Are (Sávežan)

DELTAGARE DELTÄVLING 2 LINKÖPING – 11/02/2023

  • Artist: Wiktoria – Låt: All My Life (Where Have You Been).
  • Artist: Eden – Låt: Comfortable
  • Artist: Uje Brandelius – Låt: Grytan
  • Artist: THEOZ – Låt: Mer av dig
  • Artist: Maria Sur – Låt: Never Give Up
  • Artist: Tennessee Tears – Låt: Now I Know
  • Artist: Panetoz – Låt: On My Way

DELTAGARE DELTÄVLING 3 LIDKÖPING – 18/02/2023

  • Artist: Marcus & Martinus – Låt: Air
  • Artist: Melanie Wehbe – Låt: For The Show
  • Artist: Ida-Lova – Låt: Låt hela stan se på
  • Artist: Paul Rey – Låt: Royals
  • Artist: Nordman – Låt: Släpp alla sorger
  • Artist: Laurell – Låt: Sober
  • Artist: Casanovas – Låt: Så kommer känslorna tillbaka

DELTAGARE DELTÄVLING 4 MALMÖ – 25/02/2022

  • Artist: Signe & Hjördis – Låt: Edelweiss
  • Artist: Axel Schylström – Låt: Gorgeous
  • Artist: Emil Henrohn – Låt: Mera mera mera
  • Artist: Mariette – Låt: One day
  • Artist: Smash Into Pieces – Låt: Six Feet Under
  • Artist: Loreen – Låt: Tattoo
  • Artist: Kiana – Låt: Where Did You Go
mello oddsen 2023

Melodifestivalen Schema 2023 

Det är återigen dags för en ny upplaga av Melodifestivalen, den folkkära musiktävlingen som ser till att skicka ett bidrag till Eurovision för att tävla mot vinnare från övriga europeiska nationer. Först ska det dock avgöras på hemmaplan där det först väntar fyra deltävlingar för att plocka fram finalisterna.

”Totalt så är det 28 akter med i deltävlingarna 2023″.

Deltävlingarna avgörs i fyra olika städer med start i Göteborg, innan Linköping, Lidköping och slutligen Malmö tar vid. Det är fyra tävlingar som ser till att korta ner startfältet. Från varje deltävling går två bidrag vidare direkt till final medan ytterligare två bidrag får en ny möjlighet i andra chansen som går av stapeln efter deltävlingarna. För resterande bidrag är tävlingarna tyvärr slut för den här gången. Däremot brukar åtminstone ett par bidrag som inte nödvändigtvis går vidare från deltävlingarna ändå vinna svenska folkets hjärtan och spelas från diverse topplistor långt efter Melodifestivalen har avgjorts. 

Odds Melodifestivalen 2023 finns på alla deltävlingar

Surfar du runt på nätet och letar efter odds Melodifestivalens på deltävlingar? Då har du kommit helt rätt. Vi på Bettingsidor.se listar alla spelbolag som erbjuder betting på varje deltävling i Melodifestivalen 2023. Det finns flera olika varianter när man ska spela på Melodifestivalen. Du kan bland annat satsa på Head2Head, deltävling, topp-3 och vinnare totalt. Den bettingen som är mest aktuell i dagsläget är dock betting på deltävling då det är första momentet i årets schlagerfest. Här tippar man alltså på att en viss artist går vidare till finalen i mars.

”Här tippar man på att en specifik deltagare kommer till finalen”.

Vanligtvis när man spelar på deltävling så gäller bettet “att gå vidare” – inte att få flest röster den kvällen. Men det kan du enkelt kika på ditt spelbolag, för det kommer stå i rubriken på oddset. Se alltid till att jämföra oddsen innan du spelar, för det kan skilja mycket mellan spelbolagen som erbjuder odds på Melodifestivalen.


Deltävling 1 Melodifestivalen

I den första av fyra deltävlingar i Melodifestivalen är det Scandinavium i Göteborg som står som värd. Här hittar vi bland annat den folkkära duon Eva Rydberg och Ewa Roos som deltog så sent som 2021. Bland favoriterna går det att hitta Jon Henrik Fjällgren och Tone Sekelius som båda har gått till final vid tidigare upplagor. Här kan du läsa mer om oddsen på deltävling 1 i Göteborg.

Artister deltävling 1 Melodifestivalen, Göteborg 4 februari

  • Jon Henrik Fjällgren – “Where are you”
  • Tone Sekelius – “Rhythm of my show”
  • Elov & Beny – “Raggen går“
  • Eva Rydberg och Ewa Roos – “Länge leve livet”
  • Victor Crone – “Diamonds”
  • Loulou LaMotte – “Inga sorger” 
  • Rejhan – “Haunted”

Viktig information:

  • Starttid: 20:00, lördag 4 februari 2023
  • Sändning: SVT1, SVT Play
  • Plats: Scandinavium, Göteborg
  • Favorit enligt oddsen: Jon Henrik Fjällgren

Deltävling 2 Melodifestivalen

Deltävling 2 arrangeras i Linköping veckan efter starten i Göteborg. 11 februari 2023 är datumet och det finns en rad spännande namn. Både Wiktoria och gruppen Panetoz har varit med förr i dessa sammanhang medan Eden är en spännande debutant. Ett stort favoritskap finns dock på veteranerna.

Artister deltävling 2 Melodifestivalen, Linköping 11 februari

  • Wiktoria – “All my life”
  • Panetoz – “On my way”
  • Eden – “Comfortable”
  • Uje Brandelius – “Grytan”
  • Theoz – “Mer av dig”
  • Tennessee Tears – “Now I know”
  • Maria Sur – “Never give up” 

Viktig information:

  • Starttid: 20:00, lördag 11 februari 2023
  • Sändning: SVT1, SVT Play
  • Plats: Saab Arena, Linköping 
  • Favorit enligt oddsen: Wiktoria

Deltävling 3 Melodifestivalen

I Lidköping, inte att förväxla med Linköping, arrangeras den tredje deltävlingen av fyra i Melodifestivalen 2023. Den norska succéduon Marcus & Martinus gör debut i tävlingen och får tufft motstånd i blanda annat Nordman och Paul Rey. Även Melanie Wehbe pratas det gott om inför tävlingen.

Artister deltävling 3 Melodifestivalen, Lidköping 18 februari

  • Marcus & Martinus – “Air”
  • Paul Rey – “Royals”
  • Ida-Lova – “Låt hela stan se på”
  • Nordman – “Släpp alla sorger”
  • Casanovas – “Så kommer känslorna tillbaka”
  • Laurell – “Sober”
  • Melanie Wehbe – “For the show”

Viktig information:

  • Starttid: 20:00, lördag 18 februari 2023
  • Sändning: SVT1, SVT Play
  • Plats: Sparbanken Lidköping Arena, Lidköping 
  • Favorit enligt oddsen: Marcus & Martinus

Deltävling 4 Melodifestivalen

Sist ut av alla deltävlingar i Melodifestivalen 2023 har vi den i Malmö. Den fjärde deltävlingen innehåller den tidigare vinnaren av Eurovision, Loreen, samt Mariette som har varit i final vid inte mindre än fyra tillfällen. Emil Henrohn och Axel Schylström är andra artister i startfältet.

Artister deltävling 4 Melodifestivalen, Malmö 25 februari

  • Signe och Hjördis – “Edelweiss”
  • Loreen – “Tattoo”
  • Mariette – “One day”
  • Axel Schylström – “Gorgeous”
  • Emil Henrohn – “Mera mera mera”
  • Kiana – “Where did you go”
  • Smash Into Pieces – Six feet under”

Viktig information:

  • Starttid: 20:00, lördag 25 februari 2023
  • Sändning: SVT1, SVT Play
  • Plats: Malmö Arena, Malmö
  • Favorit enligt oddsen: Loreen

Betta på andra chansen/semifinal Melodifestivalen 

Bidragen som slutar trea respektive fyra i varje deltävling får en plats i det som tidigare hette andra chansen men numera räknas som en semifinal. Eventet äger rum den 4 mars. Här ska fyra finalbidrag tas fram som gör redan kvalificerade bidrag sällskap när allting ska avgöras. 

  • Starttid: 20:00, lördag 4 mars 2023
  • Sändning: SVT1, SVT Play
  • Plats: Hägglunds Arena, Örnsköldsvik
  • Favorit enligt oddsen: N/A 

Betta på Final Melodifestivalen 

Slutligen är det dags för den stora finalen den 11 mars 2023 från vilken en vinnare ska tas fram. Vinnaren i det tolv namn starka finalfältet får sedan representera Sverige i Eurovision, en tävling som går av stapeln 13 maj 2023 i Liverpool, Storbritannien. Det är både tittarnas röster och en internationell jury som avgör vem som vinner Melodifestivalen 2023. 

  • Starttid: 20:00, lördag 11 mars 2023
  • Sändning: SVT1, SVT Play
  • Plats: Friends Arena, Stockholm
  • Favorit enligt oddsen: Loreen 

Melodifestivalen Final Odds – Betta på H2H

Som vi nämnde ovan så är det inte bara vinnare som spelas på när det gäller Mello finalen. Det finns också ett riktigt spännande annat alternativ, nämligen spel på H2H-marknader. Här spelar man på att en viss deltagare slår en annan i tävlingen. På bilden nedan illustreras ett par H2H betting-alternativ direkt i från Betsson – allt detta kan man betta på inför finalen i mello.

ℹ️ Exempel: Du tror Tone Sekelius slår Loreen totalt i tävlingen, men inte vinner hela eventet. Spela då på Sekelius vinner mot Loreen och få betalt om Sekelius kommer före henne i tävlingen – även om de bägge deltagarna till exempel kommer på 11e plats och 12e plats.


Mello Final Odds – Betta på Topp 3

Dessutom så finns det en annan rolig variant när det kommer till odds Melodifestivalen: spela på topp-3. Är du osäker på om just din deltagare kommer gå hela vägen? Känns utmanarna för starka? Då kan man faktiskt tippa på att de slutar bland de tre bästa istället för att vinna allting. Kika på bilden nedan – den är också tagen direkt ifrån Betsson inför finalen.

ℹ️ Exempel: Du tror Paul Rey kommer tvåa eller trea, så du vågar inte spela på vinnaroddset i finalen. Då kan du istället spela på ett lite lägre odds, men det går vinnande om Bagge kommer topp-3 i tävlingen totalt.


Vem Vinner Mello 2023?

Här är odds-favoriterna för vinnare Melodifestivalen 2023. Melodifestivalen oddsen har sedan länge varit live och det folkkära underhållningsprogrammet ser otroligt spännande ut på förhand med de deltagare som tävlar. Den 4 februari så går de första Mello-deltagarna upp på scenen och tävlar om chansen att bli den svenska representanten i Eurovision Song Contest 2023. I denna del så går vi igenom de 10 deltagare från årets tävling som just nu innan finalen startar enligt oddsen hos spelbolagen har störst chans att vinna. Först och främst med en lista på favoriterna, för att nedan djupdyka i dem.

Deltagare som Loreen, Marcus & Martinus samt Tone Sekelius har otroligt starka låtar och är favoriserade på odds Melodifestivalen, något som alltför ofta innebär att de förmodligen vinner, för oddsen ljuder aldrig. Dessutom så borde Mariette ha god chans till framgångar under årets upplaga av Melodifestivalen. Vem tror du vinner?

Topp 10 favoriter att vinna Melodifestivalen enligt oddsen:

  1. Loreen
  2. Maria Sur
  3. Kiana
  4. John Henrik Fjällgren
  5. Marcus & Martinus
  6. Tone Sekelius
  7. Wiktoria
  8. Mariette
  9. Melanie Wehbe
  10. Nordman

Nedan synar vi 10 deltagare i Mello 2023 och deras låtar, deras odds, samt lite information kring vilka de är. Häng med nedanför!

⭐ Loreen

Låt: Tattoo

Vinner Mello Odds: 5.00


39-årige Loreen, fullständigt namn Lorine Zineb Nora Talhaoui, föddes i Åkersberga 1983. Hon slog igenom i Idol men blev Loreen med hela svenska folket när hon vann Melodifestivalen 2012 och slutligen vann Eurovision, den stora finalen, i Baku i Azerbajdzjan. Bidraget då hette “Euphoria”.  Loreen deltog även i Melodifestivalen 2017 då hon gick till andra chansen med bidraget “Statements”.

John Henrik Fjällgren

Låt: Where You Are

Vinner Mello Odds: 8.00


Jon Henrik Fjällgren är född i Colombia och är en svensk-samisk sångare som fyller 36 år 26 april 2023. Efter sin första konsert som 14-åring har Jon Henrik vunnit Talang Sverige 2014 och deltog året därpå i Melodifestivalen. Det blev en meriterande andraplats bakom Måns Zelmerlöw. Därefter har det blivit ytterligare två finaler med en tredjeplats och en fjärdeplats som resultat. Utöver det har Jon Henrik visat sina danssteg genom vinsten i Let’s Dance 2018.

⭐ Marcus & Martinus

Låt: Air

Vinner Mello Odds: 10.00


Den norska tvillingduon Marcus & Martinus slog igenom med dunder och brak vid en väldigt ung ålder. Tvillingbröderna fyller 21 år under Melodifestivalen 2023 och har redan släppt flera stora låtar som har spelats på radiostationer runt om i Norden. Duon har toppat listorna i Sverige och Norge, inte minst med låten “Elektrisk” som släpptes 2015. Uppträdanden på Allsång på Skansen och vinsten i Masked Singer har presenterat Marcus & Martinus för en bredare svensk publik. 

⭐ Tone Sekelius

Låt: Rhythm Of My Show

Vinner Mello Odds: 12.00


Tone Sekelius föddes i Växjö i juli 1997 och är idag 25 år. Till vardags är hon en svensk videobloggare som främst gör videor om smink. Artistkarriären går även den väldigt bra och Sekelius deltog i Melodifestivalen 2022 med låten “My way” som var med i deltävling 2. Det blev en semifinal, mer känd som andra chansen, innan Tone Sekelius slutade på en klart godkänd femteplats i finalen.

⭐ Wiktoria

Låt: All My Life

Vinner Mello Odds: 14.00


Redan 2011 deltog den då 15-årige Wiktoria Johansson, mer känd under artistnamnet Wiktoria i Lilla Melodifestivalen. 2016 debuterade Wiktoria sedermera i Melodifestivalen där hon med låten “Save me” tog sig till finalen. Det blev en fjärdeplats och bidraget i sig nådde plats 3 på Sverigetopplistan och befann sig på Svensktoppen under sju veckors tid. Wiktoria är född i Borås och både sjunger och spelar piano.

⭐ Victor Crone

Låt: Diamonds

Vinner Mello Odds: 15.00


Victor Crone ses som något av en outsider bland det starka startfältet i Melodifestivalen 2023. Född i januari 1992 i Österåkers kommun har den svenska sångaren och gitarristen redan varit med i Melodifestivalen tidigare. Det blev en förlust i duell mot Samir & Viktor men revanschen för egen del kom 2019 när Crone vann den estniska motsvarigheten till Melodifestivalen och deltog i Eurovision.

⭐ Mariette

Låt: One Day

Vinner Finalen: 18.00


Rutinerade schlager-rävar finns det gott om i Melodifestivalen 2023 och Mariette är onekligen en av dessa. Född som Mariette Hansson slog den 40-årige sångerskan igenom i Idol 2009 där det blev en fjärdeplats. Hon har deltagit i Melodifestivalen vid fyra tidigare tillfällen med fyra finalplatser som facit. Som bäst har Mariette nått en tredjeplats vilket hon gjorde med “Don’t stop believing” 2015.

⭐ Melanie Wehbe

Låt: For The Show

Vinner Mello Odds: 18.00


I den tredje deltävlingen finns bland annat Melanie Wehbe att beskåda som deltar med bidraget “For the show”. Hon är idag 31 år gammal och har framför allt utmärkt sig som låtskrivare. Wehbe var bland annat bidragande till vinnarlåten från Melodifestivalen 2023, “Move” av The Mamas. Utöver det har Västeråsfödde Melanie producerat två vinnarlåtar för artisterna i Idol 2017 och 2019.

⭐ Panetoz

Låt: On My Way

Vinner Mello Odds: 18.00


När vi snackar erfarna deltagare i Melodifestivalen 2023 är det inte många som slår gruppen Panetoz. Redan 1997 gjorde bandet debut och har genom åren släppt många dansvänliga låtar. Bandet har sitt ursprung i Jordbro i Stockholms län. Det har blivit två tidigare deltaganden i Melodifestivalen, 2014 och 2016. Utifrån dessa framträdanden har Panetoz låten “Dansa pausa” som blev en stor succé 2012.

⭐ Paul Rey

Låt: Royals

Vinner Mello Odds: 18.00


Född i Lund 1992 har Paul Rey blivit ett trevligt inslag i Melodifestivalen. Han deltog både 2020 och 2021 och är tillbaka en tredje gång i 2023 års upplaga. Bäst gick det i Melodifestivalen 2020 där han via andra chansen tog sig till final och slutligen en sjätteplats. Även 2021 blev det andra chansen men då en tolfteplats i finalen. Paul Rey är en välbekant inslag även i andra sammanhang i TV.

Spelbolag med Mello Odds

Det satsas stort när det vankas betting på underhållning hos spelbolagen i Sverige. Spel på underhållning som Big Brother odds och Melodifestivalen odds har ökat markant senaste åren, det har självklart spelbolagen noterat och börjat fokusera mer på eventen. De allra flesta bettingsidor har odds på Mello, men det skiljer en hel del i hur höga oddsen är, om det finns bonusar, utbudet av odds och snabba uttag. 

”Just nu finns det sex spelbolag med RIKTIGT HÖG BONUS och mängder av odds på Mello – kika i listan nedan för att hitta dessa.”

All underhållning, oavsett om det kommer till sport och andra tävlingar, blir ju självklart roligare om man placerar lite spel på utfallen. Som tur är så finns det även riktigt fina odds på Melodifestivalen 2023 som spelbolagen med svensk licens erbjuder. Om du väljer att testa en ny sida som du inte har spelat på tidigare så kan det hända att du kan spela med bonus på Melodifestivalen om något sånt erbjuds.

Nedan synar vi utbudet och funktionerna kring Mello 2023 på sex av de största spelbolagen med svensk licens som erbjuder oddsen.

1️⃣ SpeedyBet Melodifestivalen Odds.

Det finns en helt ny bettingsida med svensk licens lagom till Mello oddsen: SpeedyBet bettingsida. Detta bolag erbjuder betting med BankID, snabba uttag med Trustly och riktigt bra odds på Mello. Inte fy skam det! Den stora fördelen med sajten är dock att alla nya spelare kan ta del av en insättningsbonus på 1000 kr som går att använda på Melodifestivalens spelmarknader.

Melodifestivalen hos SpeedyBet:

  • Spela på vinnare & deltävlingar
  • 1000 kr odds bonus på Mello
  • Snabba uttag via BankID vid vinster
  • Ingen jobbig registreringsprocess

2️⃣ Unibet Melodifestivalen Odds

Självklart så är Unibet Sport med på noterna med höga odds och innovativa specialare för att tillfredsställa sina svenska spelare på Melodifestivalen oddsen. Unibet bjuder på mängder av spännande betting-varianter som spel på h2h, topp 3 och vinnare totalt. Nedan ser du ett par fördelar med att betta på Mello hos Unibet, se till att inte missa din chans till att plocka hem storkovan på Sveriges bästa underhållning!

Melodifestivalen hos Unibet:

  • Höga odds på vinnare Melodifestivalen
  • Höga limits (hur mycket du kan satsa)
  • Snabba uttag via BankID om du vinner
  • Innovativa specialare på Melodifestivalen 2023
    • Sveriges största bettingsida
    • Insättning: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Unibet

3️⃣ Coolbet Melodifestivalen Odds

Den från början norska sajten Coolbet är alltid med på noterna när det kommer till att sätta odds – faktum är att sajten i stort sett alltid erbjuder mest värde. När det kommer till Melodifestivalen odds så är det inget undantag. Varje ny kund får dessutom en extra 500-kronor-bonus som tillåts användas på deras skyhöga Mello odds.

Melodifestivalen hos Coolbet:

  • Bästa oddsen på Mello
  • Riktigt fin sportbonus på eventet
  • Snabba uttag via BankID vid vinster
  • Höga limits

4️⃣ Bet365 Melodifestivalen Odds

Självklart så är bet365 sport med bland de bästa spelbolagen för odds Melodifestivalen. Bet365 är ju trots allt världens största spelbolag och satsningen på underhållnings-odds fortsätter. Här är alltid oddsen riktigt höga och denna sajt erbjuder alltid flest spelmarknader av alla. Sämre blir det ju inte heller av det faktum att alla nya kunder kan hämta hela 1250 kr i Spelkrediter som kan användas på Mello odds helt valfritt.

Melodifestivalen hos Bet365:

  • Höga odds på vinnare Melodifestivalen
  • Höga limits 
  • Flest spel-alternativ
  • Special-odds på Mello
    • Sätt in 1250 kr – Få 1250 kr i Spelkrediter
    • Betting med Swish & PayPal
    • Läs mer om bet365
    Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.

5️⃣ No Account Bet Melodifestivalen Odds

Spelbolaget No Account Bet har ett rykte som det snabbaste spelbolaget i branschen när det kommer till registrering och uttag av pengar. Varje spelare kan snabbt via BankID spela på odds Melodifestivalen och det är riktigt bra för bland annat nybörjare som kanske inte vet hur en vanlig registrering går till. Dessutom så ingår det faktiskt en 2000 kr bonus för nya kunder som går fint att bruka på alla mello oddsen som sajten erbjuder.

Melodifestivalen hos No Account Bet:

  • Snabba uttag av Mello vinster
  • Ingen formell registrering
  • Stor trygghet med svensk licens
  • Höga odds på Melodifestivalen

6️⃣ Betsson Melodifestivalen Odds

Kikar du på odds Melodifestivalen 2023 Betsson Sport så kan man lugnt säga att spelbolaget satsar stort på underhållnings-betting innanför Sveriges gränser. Som den stora stapel Betsson faktiskt är på marknaden så är det ingen förvåning att de satsar stort på Sveriges största TV-program. Här erbjuds du fina odds på mängder av olika marknader som topp 3, vinnare totalt och även specialare som dyker upp lite då och då. Dessutom så finns det en go odds bonus att hämta på en av de tryggaste sajterna i vårt avlånga land.

Melodifestivalen hos Betsson:

  • Höga odds på Melodifestivalen 2023
  • Gigantiskt spelutbudet av Mello odds
  • Tryggaste sajten
  • Mello-bonus finns till nya spelare

Melodifestivalen i Allmänhet

Melodifestivalen kommer att bli lite annorlunda i 2023. På grund av de rådande omständigheterna med restriktioner så annonserade nyligen SVT att det dessvärre inte kommer bli någon Melodifestivalturné – alla deltävlingar kommer istället sändas via Annexet i Sthlm.

Du hittar alla dessa deltävlingar och finalen på bra bettingsidor som erbjuder Melodifestivalen odds och betting på nätet. Samtidigt som man ser Mello kan man på så sätt spela på någon av de bästa svenska bettingsajterna. Så här ser schemat ut för 2023:

  • 4 februari 2023 – Deltävling 1 
  • 11 februari 2023 – Deltävling 2
  • 18 februari 2023 – Deltävling 3
  • 25 februari 2023 – Deltävling 4
  • x Mars 2023 – Andra Chansen
  • x mars 2023 – Final

Dessutom så kanske det kan vara kul att rapportera in vem som leder programmet, det gör nämligen följande personer: Jesper Rönndahl och Farah Abadi.

Melodifestivalen Odds – Information om Finalen

Själva finalen i Melodifestivalen kommer att sändas i SVT lördagen den 12:e mars 2023. SVT direktsänt från Annexet i Stockholm går det att följa de 12 finalisterna. Åtta av finalisterna har tagit sig direkt från deltävlingarna medans ytterligare fyra tävlande kommer från den så kallade Andra Chansen.

”Det är vinnaren av finalen som kommer att få representera Sverige i Eurovision Song Contest, vilket även det är ett bra program att betta online på.”

Som du kan se i oddsjämförelsen så går det redan nu att betta på vem som kommer att vinna tävlingen och alla finalplatser är klara. Vem vinner?



Melodifestivalens Historia

Melodifestivalen, även kallad Mello eller Schlagerfestivalen, är en svensk musiktävling som anordnas varje år av Sveriges Television. 1958 var första året då Sverige genomförde Melodifestivalen med en nationell final, för att rösta fram vilket bidrag och artist som skulle representera Sverige under Eurovision Song Contest.

Melodifestivalen är en av Sveriges mest älskade TV-program med miljontals av tittare varje år.

Tävlingen har pågått ända sedan 1958 och har nästan visats varje år sedan starten. Från år 2000 räknade man med att det var det mest populära TV-programmet som visats i Sverige. Tävlingen från år 2012 är ett riktigt bra exempel på det då nästan 3.3 miljoner svenskar kollade på semifinalerna och hela 4 miljoner svenskar kollade på finalen. Med tanke på att det nästan är Sveriges halva befolkning så är det ganska tydligt hur populärt programmet faktiskt är. 

Många ändringar har gjorts

Melodifestivalen har ändrats en del med åren. Från att endast ha varit en TV-sänd tävling har den blivit uppdelad i fyra deltävlingar, Andra Chansen och en större final – med flera stora ändringar.

”Vinnaren av finalen går direkt till Eurovision Song Contest och under åren så har Sverige lyckats vinna den stora tävlingen i Europa hela sex gånger.”

Tävlingen bjuder på stor spänning och bra sång men det finns självklart sätt man kan öka spänningen med, genom att till exempel betta på Melodifestivalens bästa odds. Precis som Melodifestivalen så är det även väldigt kul att betta på Let’s Dance Odds & Idol Odds – vi rekommenderar även att kika in detta på du tyckte det var trevligt med lite Mello-betting!



🏆 Historiska Vinnare av Melodifestivalen i Sverige 🏆

Melodifestivalen 2022: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

Melodifestivalen 2021: Tusse – Voices

Melodifestivalen 2020: The Mamas – Move

Melodifestivalen 2019: John Lundvik – Too Late for Love

Melodifestivalen 2018: Benjamin Ingrosso – Dance you off

Melodifestivalen 2017: Robin Bengtsson – I Can’t Go On

Melodifestivalen 2016: Frans – If I were sorry

Melodifestivalen 2015: Måns Zelmerlöw – Heroes

Melodifestivalen 2014: Sanna Nielsen – Undo

Melodifestivalen 2013: Robin Stjernberg – You

Melodifestivalen 2012: Loreen – Euphoria

Melodifestivalen 2011: Eric Saade – Popular

Melodifestivalen 2010: Anna Bergendahl – This Is My Life

Melodifestivalen 2009: Malena Ernman – La Voix

Melodifestivalen 2008: Charlotte Perrelli – Hero

Melodifestivalen 2007: The Ark – The Worrying Kind

Melodifestivalen 2006: Carola – Evighet

Melodifestivalen 2005: Martin Stenmarck – Las Vegas