Hem » Oddsjämförelse » Fotboll » Superettan

Superettan Vinnare Odds 2024

Kommersiellt innehåll

Vilka vinner Superettan 2024? Här kan du jämföra odds för Superettan vinnare 2024. Superettan är igång igen för ett nytt spännande år, vilket lag som i slutändan vinner Superettan och vilka som går upp till Allsvenskan är än så länge väldigt öppet.

Oddsjämförelse Superettan 2024

Odds Superettan Vinnare 2024Let's Dance Odds Unibetquick loggabet365 Bonus
Östers IF4.504.004.00
Landskrona BoIS5.004.504.50
IK Brage6.007.007.00
Degerfors IF8.007.008.00
IK Oddevold8.0026.0026.00
Utsiktens BK8.0013.0013.00
Helsingborgs IF10.0011.0011.00
Örebro SK10.0017.0015.00
Sandvikens IF31.0040.0041.00
Trelleborgs FF31.0021.0021.00
GIF Sundsvall51.0050.0051.00
Örgryte IS51.0050.0051.00
Östersunds FK51.0070.0067.00
Skövde AIK101.0080.0081.00
Gefle IF101.0070.0067.00
Varbergs BoIS101.0070.0067.00
Superettan Vinnare Oddsen blev senast uppdaterade: 17 Maj 2024 kl 09:10.
ALLA NYA KUNDER FÅR 100 KR GRATIS HOS UNIBET - HÄMTA BONUS

18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

Bettingsidorna med Superettan Odds 2024

  1. Hämta Quick Sports Betting Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    • Ny bettingsida 2024
    • Snabba uttag med Trustly & Swish
    • Läs mer om X3000 Betting
    Hämta X3000 Betting Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    18+ | 100% upp till 1000 kr med bonuspengar |Minsta insättning är 100 kr | Bonusen på betting har omsättningskravet 6x | minimiodds på 1,8 | 60 dagar på dig att fullfölja bonusen från din första insättning | stodlinjen.se spelpaus.se Regler och villkor gäller.
    • Ny Bettingsida 2024
    • Riktigt snabba insättningar & uttag
    • Läs mer om Race Sports
    Hämta Race Sports Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    • Nu kan ALLA spelare få bonusen!
    • Betting utan Konto med BankID, Swish
    • Läs mer om LeoVegas
    Hämta LeoVegas Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    18+ år, spela ansvarsfullt, Bonusen giltig i 60 dagar stodlinjen.seSpelinspektionen.se, spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.
    • Ny bettingsida i Sverige
    • Betting med BankID, Trustly och Swish
    • Läs mer om Betinia
    Hämta Betinia Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Bonus giltig i 60 dagar | Spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.
    • Spela för 100 kr – få 100 kr Free Bet
    • Snabba insättningar med Swish
    • Läs mer om Casumo
    Hämta Casumo Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    • Sätt in 500 kr – Spela för 1000 kr
    • Betta med BankID, Swish & Trustly
    • Läs mer om Bethard
    Hämta Bethard Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Regler och Villkor gäller | Min. insättning 100 kr | Min. Odds 1.90 | Omsättning: 15x Bonus + insättning | Bonus giltig i 60 dagar | Spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.
    • Bonus utan insättning & bra odds
    • Betting med Zimpler & Trustly
    • Läs mer om Interwetten
    Hämta Interwetten Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Denna bonus är endast för nyregistrerade kunder. Denna bonus kan endast användas en gång per kund. Denna bonus kommer att delas ut automatiskt efter lyckad registrering. Denna bonus kan användas i casino- och sportsbook-produkterna. Bonusbeloppet måste omsättas en gång innan ett uttag kan göras. Spel som kvalificerar sig för bonusen måste göras på odds på minst 1.7. Spela ansvarsfullt. Stodlinjen.se. Spelpaus.se
    • Spelkrediter och gratisspel i bonus!
    • Betting med Swish & PayPal
    • Läs mer om bet365
    Hämta bet365 Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Bli medlem, sätt in 50 kr eller mer till ditt konto och bet365 matchar din kvalificerade insättning med spelkrediter (upp till 1.500 kr) när du placerar kvalificerade spel till samma värde, och de är rättade. Sätt in 500 kr eller mer så får du även 100 gratisspel att använda på utvalda slotspel. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas
    • Riskfritt spel i Bonus
    • Snabba Uttag och Insättningar med Swish!
    • Läs mer om Lucky Sport
    Hämta Lucky Sport Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    • Bonus till ALLA spelare från 5 december 2023
    • Nya Expekt med Swish eller Trustly
    • Läs mer om Expekt
    Hämta Expekt Bonus

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    18+ år, spela ansvarsfullt, erbjudandet gäller fr.o.m. 05.12.23 stodlinjen.seSpelinspektionen.se, spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.

🏆Vem Vinner Superettan 2024?

Superettan är en underhållande liga som bjuder på en hel del underhållning och här får flera unga talanger chansen att visa vad de går för. Som vi var inne på tidigare så var det Västerås och GAIS som säkrade avancemang medan AFC Eskilstuna och Jönköpings Södra degraderades, och dessa ersätts av Sandvikens IF och IK Oddevold som flyttades upp från Ettan samt Varbergs BoIS och Degerfors IS som degraderades från Allsvenskan.

“Helsingborg har varit en stor besvikelse så långt i Superettan medan Utsiktens BK har överraskat”

☝️ Hur spelbolagen tippade Superettan 2024

Lagen har gjort sitt yttersta för att stärka sina trupper inför Superettan 2024, och det är inte någon av lagen från Allsvenskan som spelbolagen har som favoriter att vinna ligan. Istället är det Östers IF som hamnade fyra under den gångna säsongen som är årets stora favoriter då bettingsidorna ger dem ett odds på mellan 2-4 gånger pengarna. Andra lag som ska ha hyfsade chanser till att hamna bland de tre bästa och därmed flyttas upp eller kvala är Degerfors, Helsingborg, Varberg och Örebro.

Det är inte heller de två nykomlingarna från Ettan som ligger sämst till inför Superettan 2024 då spelbolagen tror att Gefle IF och Skövde AIK kommer att få det tuffast. Andra lag som bettingsidorna tror kommer få kämpa för överlevnad under årets upplaga av Superettan är Sandvikens IF, IK Oddevold och GIF Sundsvall samt Utsiktens BK som hade chans att kvala upp i Allsvenskan förra säsongen.

⌚️ Superettan 2024 start

Superettan 2024 närmar sig och vi har en spännande säsong att se fram emot när 16 lag ska kämpa om att försöka ta sig upp i Allsvenskan eller undvika att halka ner i Ettan. Superettan 2024 pågår mellan 30 mars till 9 november och de två premiärmatcherna spelas mellan GIF Sundsvall och Östersunds FK samt Örgryte IS och Utsiktens BK. Flera spelbolag erbjuder bra odds på Superettan 2024, i denna artikel gå vi igenom samtliga lag och hur det ser ut med Superettan

Superettan Svensk Elitfotboll

⚽ Superettan 2024

Nedan tar vi på Bettingsidor.se en snabb titt på hur det ser ut i dagsläget för lagen i Superettan 2024 efter uppehållet

⚽️ #1 – Östers IF 


Östers IF kan stoltsera med fyra allsvenska titlar, men de har inte vunnit toppdivisionen sedan 1981. Det har mestadels blivit spel i Ettan och Superettan för växjöklubben på sistone, och de hade en ettårig sejour i Allsvenskan säsongen 2013. Efter att ha vunnit Ettan Södra i 2016 så har de etablerat sig i Superettan, och från och med 2020 så har de placerat sig bland de fem bästa varje säsong. Inför Superettan 2024 så har den engelska tränaren Martin Foyston med förflutet i bland annat Djurgården, Fulham och det norska herrlandslaget tagit över Öster, och de har även fått in några intressanta förstärkningar i truppen. Fjolårets skytteligavinnare Jesper Westermark har lämnat för spel i polska ligan, men Adam Bergmark-Wiberg som hade 15 mål och 5 assist i Superettan 2023 finns kvar och kommer bli väldigt viktig för ett eventuellt avancemang. Spelbolagen har Öster som solklara favoriter i Superettan 2024, och går allt enligt planen så kan det bli spel i Allsvenskan 2025. 

SPELARE IN

David Seger – Örebro SK
Robin Wallinder – Gefle IF
Oskar Gabrielsson – Räppe GOIF
Alibek Aliev – FC Trollhättan
Raymond Adjei – Malmö FF

SPELARE UT

Victor Stulic, Ahmed Bonnah, Axel Thor Hauksson, Alen Zahirovic, Månz Berg, Isak Magnusson, Jesper Jonasson Westermark, André Gustafson, Philip Tobias Berndt, Dzenis Kozica

⚽️ #2 – Degerfors IF


Degerfors gick upp i Allsvenskan efter att ha tagit andraplatsen i Superettan 2020, och under de två kommande säsongerna lyckades de precis undvika kval med två 13:e-platser. Trots att målsättningen var att ordna ytterligare ett allsvenskt kontrakt så räckte det inte till denna gång. Då de låg näst sist efter säsongsavslutningen så var degraderingen ett faktum. Detta gjorde också att man tappade spelare som Rasmus Örqvist och Diego Campos, och de har gjort vad de kan för att hitta ersättare som ska kunna ge dem goda förutsättningar att studsa tillbaka till toppdivisionen. Spelbolagen tror definitivt att Degerfors kommer att vara med och fightas i toppen, men lag som Helsingborg, Varberg och Örebro ges ungefär samma chanser att avancera.

SPELARE IN

Adi Fisic – Örebro Syrianska
Wille Jakobsson – IFK Norrköping
Kevin Holmén – IF Elfsborg (Lån)
Teo Grönborg – Täby FK
Mamadouba Diaby – Nordic United
Bernardo Morgado – IL Hødd
Nasiru Moro – Örebro SK

SPELARE UT

Christos Gravius, Rasmus Örqvist, Diego Campos, Jonas Olsson, Justin Salmon, Nikola Djurdjic, Douglas Bergqvist, Carl Ljungberg, Gustav Granath, Joseph-Claude Gyau, Seid Korac

⚽️ #3 – Helsingborgs IF


Helsingborg hade ett fantastiskt år 2011 när de vann både Allsvenskan och Svenska Cupen, men efter det har det varit blandad kompott med medelmåttiga allsvenska resultat och spel i Superettan. Sedan 2016 har skåningarna bytt division hela fem gånger, och senast de huserade i Allsvenskan var säsongen 2022 där det blev en 15:e-plats. Förra säsongen var de nära att behöva kvala för att hålla sig kvar i Superettan, men tack vare bättre målskillnad så höll de sig över strecket och slutade 12:a. Inför årets säsong så har de bland annat hämtat in anfallaren Taylor Silverholt från Mjällby och centerbacken Wilhelm Nilsson från Utsikten, och spelbolagen verkar tro på den nya tränaren Klebér Saarenpää då de ska ha en rimlig chans att slåss om platserna för avancemang.

SPELARE IN

Taylor Silverholt – Mjällby AIF
Wilhelm Nilsson – Utsiktens BK
Milan Silva Rasmussen – Hellerup IK

SPELARE UT
Charlie Weberg, Lucas Lingman, Vilgot Carlsson, Victor Blixt, Andreas Landgren, Victor Göransson, Rasmus Jönsson, Cole Alexander, Emil Hellman

⚽️ #4 – Varberg BoIS


Varbergs BoIS gick upp i Allsvenskan för första gången i klubbens historia efter att ha kommit tvåa i Superettan säsongen 2019. Där lyckades de hålla sig över kvalstrecket de två nästkommande säsongerna, och i 2022 så säkrade de ytterligare ett allsvenskt kontrakt efter att ha slagit Öster i kvalet. Det blev inte en femte raka säsong i den svenska toppdivisionen då de endast vann tre av sina 30 matcher förra året och slutade därmed sist hela 11 poäng bakom Degerfors som blev näst sist. Deras nya tränare Tobias Linderoth får återförenas med både Isak Vidjeskog och Marc Tokich som ansluter från Skövde, och de har ytterligare en handfull förstärkningar inför kommande säsong. Bettingsidorna tror att Varberg ska ha chans att studsa tillbaka upp i Allsvenskan, men konkurrensen i toppen kommer att vara tuff.

SPELARE IN

Isak Vidjeskog – Skövde AIK
Marc Tokich – Skövde AIK
Olle Edlund – Västerås SK
Azeez Temitope Yusuf – Mjällby AIF (Lån)
Diego Montiel – Fri transfer
Isak Bjerkebo – Kalmar FF
Anton Kurochkin – IFK Göteborg

SPELARE UT
Victor Karlsson, Stojan Lukic, Ismet Lushaku, David Bendrik, Jacob Rendefors, Dion Krasniqi, Vinicius Nogueira, Filipe Sissé, Eliton Junior, Yassine El Ouatki, Gustav Bendrik, Alexander Hedman, Marcly Tshikupe, Kristoffer Hoven, Vilmer Rönnberg

⚽️ #5 – Örebro SK


Örebro var länge ett givet lag i Allsvenskan, och klubben har hela 53 säsonger i den svenska fotbollens finrum. De hade en säsong nere i Superettan i 2013, men därefter blev det flera säsonger i Allsvenskan där de år efter år placerade sig i mitten av tabellen. Säsongen 2021 gick dock inte enligt planen och en 15:e-plats skickade tillbaka dem i Superettan efter åtta år i Allsvenskan. Även här har de goda resultaten varit frånvarande med en 10:e-plats och fjolårets 11:e-plats. Detta är självklart inte placeringar varken spelare eller fans är nöjda med, och nu ska de göra ett nytt försök på att återvända till Allsvenskan. Flera nya namn finns med i truppen inför den kommande säsongen som exempelvis Mohammed Saeid och Jesper Modig, och bettingsidorna tror att Örebro kommer att vara ett av topplagen i Superettan 2024.

SPELARE IN

Mohammed Saeid – Trelleborgs FF
Tobias Björnstad – Notodden FK
Jesper Modig – AFC Eskilstuna
Eric McCue – El Paso Locomotive
Malte Påhlsson – Halmstads BK
Bilal Fousseni – BK Forward
Oskar Käck – Sollentuna FK
Theodor Hanesmon – AFC Eskilstuna

SPELARE UT
Amar Dzevlan, David Seger, Daniel Hultqvist, William Eskelinen, Daniel Björnkvist, Johannes Danho, Jake Larsson, Kevin Walker, Axel Oskar Andrésson, Ludvig Nicklasson, Nasiru Moro

⚽️ #6 – IK Brage


Brage har inte spelat allsvensk fotboll sedan 1993, men de var inte långt ifrån att gå upp säsongen 2019 när de kom trea i Superettan och fick kvala. I kvalet var Kalmar FF det starkaste laget vilket resulterade i att Brage fick fortsätta i Superettan. Förra året gjorde de sin bästa säsong sedan kvalåret då de slutade sexa, och nu siktar den nya tränarduon Janne Mian och William Bergendahl på att gå ännu längre. Den mest intressanta värvningen inför kommande säsongen är den 26-årige högerbacken Cesar Weilid som ansluter från Östersunds FK, och tittar man på spelbolagens Superettan odds så ska det inte vara helt omöjligt för borlängelaget att hamna topp tre.

SPELARE IN

Ferhan Abic – Falu BS
Cesar Weilid – Östersunds FK
Oskar Ågren – San José Earthquakes
Ömür Pektas – IFK Stocksund

SPELARE UT
Pontus Rödin, Seth Kanteh Hellberg, Jonathan Syberg Tamimi, Roni Hajo, Douglas Karlberg

⚽️ #7 – Landskrona BoIS


Landskrona BoIS gick upp i Superettan efter att ha vunnit Ettan Södra i 2017, men sejouren blev kortvarig efter att ha hamnat sist säsongen därpå och degraderats direkt. Två säsonger senare tog de sig upp i Superettan igen, och därefter har de levererat stadiga resultat på tabellens övre halva. Förra säsongen slutade med en sjundeplats efter ett svagt avslut då det bara blev en poäng på de fyra sista matcherna. Skåningarna ser ut att ha en positiv trend, och drömmen om en plats i Allsvenskan för första gången sedan 2005 känns inte helt omöjlig. De kommer till Superettan 2024 med i princip samma trupp som senast, förutom att de fått in David Edvardsson på lån från Malmö samt gjort klart med ytterligare tre nyförvärv. Spelbolagen tippar Landskrona på tabellens övre hälft och ger dem liknande förutsättningar som IK Brage och Östersunds FK.

SPELARE IN

David Edvardsson – Malmö FF (Lån)
Victor Karlsson – Varbergs BoIS
Max’Med Omar Mohamed – FBK Balkan
Rassa Rahmani – Dalkurd FF

SPELARE UT
Ousmane Diawara, Unai Veiga, Johan Rapp, Alec Brandt Erlandsson, Edvin Dahlqvist

⚽️ #8 – Östersunds FK


Östersund gjorde en sanslös resa under Graham Potter som tränade laget mellan 2011 och 2018 där de debuterade i Superettan, gick upp i Allsvenskan och vann Svenska Cupen. Detta ledde till att de fick chansen i Europa Leagues kval där de slog ut lag som Galatasaray och PAOK, och gick även vidare från gruppspelet genom att slå ut Zorya Luhansk och Hertha Berlin. Trots att de slog Arsenal med 1-2 borta på Emirates i åttondelsfinalen så räckte det inte till avancemang då Arsenal vann 0-3 hemma på Jämtkraft Arena. Det märktes på resultaten efter att Potter lämnade, och nu är de återigen i Superettan. Förra säsongen blev det en godkänd femteplats mycket tack vare spelare som Malcolm Stolt och Sebastian Karlsson Grach som även finns med i årets trupp. Trots att det gjorts flera intressanta värvningar så har inte bettingsidorna någon större tro på norrlänningarna och de spås hamna någonstans i tabellens mitt.

SPELARE IN

Ahmed Bonnah – Östers IF
Ali Suljic – AFC Eskilstuna
Henrik Norrby – BK Olympic
Yannic Adjoumani – ASEC Mimosas
Chrisovic N’Sa – Huntsville City
Philip Bonde – IF Sylvia
Nebiyou Perry – Nashville SC
Michael Aduragbemi Oluwayemi – Tiki Taka Football Development
Jamie Hopcutt – IFK Mariehamn

SPELARE UT
Cesar Weilid, Anton Berg, Kalpi Ouattara, Kristian Novak, André Österholm, Jakob Johnsson, Myroslav Mazur

⚽️ #9 – Trelleborgs FF


Trelleborg var länge ett allsvenskt lag, och 2010 så slutade de på en imponerande femteplats i toppdivisionen. Därefter följde två riktiga mardrömssäsonger när de degraderades två gånger på raken. Med undantag för säsongen 2018 då de var i Allsvenskan så har det varit spel i Superettan för laget från Skåne, och här har det blivit blandade resultat. Under det gångna året hade de potential att placera sig högt upp, men efter att de bara vunnit en av sina sex sista matcher så blev det en åttondeplats. Det har blivit några tunga tapp som Henry Offia och Haris Brkic, och inte så många anmärkningsvärda nyförvärv. Spelbolagen tror att Trelleborg kommer att placera sig någonstans i tabellens mitt när alla 30 omgångar har spelats.

SPELARE IN

Charlie Weberg – Helsingborgs IF
Melker Ellborg – Malmö FF (Lån)
Hady Saleh Karim – Jönköpings Södra
Armin Culum – AFC Eskilstuna

SPELARE UT
Mikko Viitikko, Henry Offia, Bödvar Bödvarsson, Jesper Dickman, Mohammed Saeid, Kasper Thiesson Kristensen, Tom Wassholm, Mouhammed-Ali Dhaini, Lukas Minter Wettergren, Liam Olausson, Haris Brkic, Noah Cavander

⚽️ #10 – Örgryte IS


Utsiktens BK har aldrig tidigare spelat i Allsvenskan, men de har gjort en imponerande resa sedan millennieskiftet. I 2006 spelade laget i Division 4B, vilket är den sjätte nivån i det svenska seriesystemet, och samma säsong gick de upp i Division 3 Nordvästra Götaland. Avancemangen fortsatte och i 2014 vann de Ettan Södra vilket betydde att klubbens första säsong i den svenska andradivisionen var ett faktum. Utsikten gjorde sitt bästa resultat någonsin när de kom trea i Superettan 2023, men tyvärr för göteborgslagets del blev det förlust i kvalet mot Brommapojkarna och en ny säsong i Superettan väntar. Det har hänt en del på transferfronten, och en intressant värvning är den 31-årige Robin Book som återvänder. Den offensiva mittfältaren gjorde 20 mål på 49 matcher för Utsikten mellan 2017-2018. Spelbolagen tror inte att Utsikten kommer att prestera lika bra som under fjolårets säsong och tippar dem på tabellens nedre halva.

SPELARE IN

Malkolm Moenza – Jönköpings Södra
Robin Book – Jönköpings Södra
Suleman Zurmati – FC Trollhättan
Kevin Rodeblad Lowe – FC Trollhättan
Lucas Lima – Fredrikstad FK (Lån)
Daniel Hermansson – Bryne FK
Filip Trpcevski – BK Häcken (Lån)

SPELARE UT
Lucas Hedlund, Edin Hamidovic, Wilhelm Nilsson, Lukas Johansson, Emir Bosnic, William Milovanovic, Paulo Marcelo, William Rosberg, Fredrik Martinsson, Erik Gunnarsson, Yoann Fellrath

⚽️ #11 – GIF Sundsvall


GIF Sundsvall har pendlat mellan Allsvenskan och Superettan flera gånger sedan millennieskiftet då de har flyttats upp och ner hela nio gånger. De spelade senast i Allsvenskan 2022, men där slutade de sist efter att ha förlorat 24 av sina 30 matcher. De hade nog hoppats på ett bättre resultat i Superettan 2023 som nykomlingar från Allsvenskan, men det blev en snopen tiondeplats för laget från Medelpad. De är ett av lagen som har varit mest aktiva på transfermarknaden inför säsongsstarten då hela 14 nya namn har anslutit i skrivande stund. Bettingsidorna ser ut att tro att “Giffarna” kan placera sig bland de åtta bästa i Superettan 2024.

SPELARE IN

Marcelo Palomino – AFC Eskilstuna
Abdul-Halik Hudu – AFC Eskilstuna
Monir Jelassi – IF Brommapojkarna
Kojo Peprah Oppong – IFK Norrköping (Lån)
Oliver Grenholm – Skellefteå FF
Yaqub Finey – Västra Frölunda
Ludvig Svanberg – Hammarby
Jonas Olsson – Degerfors IF
Gustav Nordh – Piteå IF
Amaro Bahtijar – Umeå FC
Pontus Lindgren – KR Reykjavik
Sebastian Ekholm – Ljungskile SK
Marc Manchón – Cerdanyola FC
Daniel Henareh – AIK

SPELARE UT
Ronaldo Damus, Oscar Jonsson, Fredrik Lundgren, Linus Hallenius, Rasmus Lindkvist, Robert Lundström, Albin Palmlöv, Teodor Stenshagen, Sebastian Ekholm, Gustav Molin, Edvin Dellkrans, Paya Pichkah, Alexander Blomqvist

⚽️ #12 – Utsiktens BK


Utsiktens BK har aldrig tidigare spelat i Allsvenskan, men de har gjort en imponerande resa sedan millennieskiftet. I 2006 spelade laget i Division 4B, vilket är den sjätte nivån i det svenska seriesystemet, och samma säsong gick de upp i Division 3 Nordvästra Götaland. Avancemangen fortsatte och i 2014 vann de Ettan Södra vilket betydde att klubbens första säsong i den svenska andradivisionen var ett faktum. Utsikten gjorde sitt bästa resultat någonsin när de kom trea i Superettan 2023, men tyvärr för göteborgslagets del blev det förlust i kvalet mot Brommapojkarna och en ny säsong i Superettan väntar. Det har hänt en del på transferfronten, och en intressant värvning är den 31-årige Robin Book som återvänder. Den offensiva mittfältaren gjorde 20 mål på 49 matcher för Utsikten mellan 2017-2018. Spelbolagen tror inte att Utsikten kommer att prestera lika bra som under fjolårets säsong och tippar dem på tabellens nedre halva.

SPELARE IN

Malkolm Moenza – Jönköpings Södra
Robin Book – Jönköpings Södra
Suleman Zurmati – FC Trollhättan
Kevin Rodeblad Lowe – FC Trollhättan
Lucas Lima – Fredrikstad FK (Lån)
Daniel Hermansson – Bryne FK
Filip Trpcevski – BK Häcken (Lån)

SPELARE UT
Lucas Hedlund, Edin Hamidovic, Wilhelm Nilsson, Lukas Johansson, Emir Bosnic, William Milovanovic, Paulo Marcelo, William Rosberg, Fredrik Martinsson, Erik Gunnarsson, Yoann Fellrath

⚽️ #13 – IK Oddevold


IK Oddevold har gjort en spännande resa under 2000-talet. Till och med 2003 spelade laget i Division 3 Nordvästra Götaland, vilket är den femte nivån i den svenska seriepyramiden, men har sedan dess sakta men säkert tagit sig uppåt. I fjol spelade de i Ettan Södra och gjorde en riktigt bra säsong med 23 vinster, 5 oavgjorda och bara 2 förluster på 30 matcher. Detta räckte gott och väl till direkt avancemang upp i Superettan, och nu är siktet inställt på att hålla sig kvar ytterligare en säsong. Det har inte värvats speciellt mycket hos IK Oddevold, men de har fått in bland annat Alexander Jojo från Hong Kong-baserade Tai Po FC och Viktor Krüger från GAIS. Av förklarliga skäl så tippas Oddevold att hamna långt ner i tabellen, men det är inte osannolikt att de klarar sig kvar till Superettan 2025.

SPELARE IN

Olle Kjellman Olblad – IFK Hässleholm
Viktor Krüger – GAIS
Gustav Forssell . Torslanda IK
Alexander Jojo – Tai Po FC

SPELARE UT
Carl Lext, Karl Svensson, Bilal Moussa

⚽️ #14 – Sandvikens IF


Sandvikens IF har hela 21 allsvenska säsonger i bagaget, men nu har det gått 63 långa år sedan sist. Förra säsongen spelade de i Ettan Norra och efter ett tight race med Nordic United som varade ända in i slutet så blev det tillslut laget från Gästrikland som fick fira ett avancemang. Med 20 vinster och 65 inspelade poäng så gick Sandviken direkt upp i Superettan och ska nu göra vad de kan för att få stanna kvar. Inför säsongen så genomfördes deras största affär någonsin när de sålde Mohammad Alsalkhadi till IFK Värnamo, och de har även fått in en del unga nyförvärv som ska stärka truppen. Bettingsidorna ger Sandviken en hyfsad chans att klara sig kvar, men det kommer bli tufft för nykomlingarna.

SPELARE IN

Ludwig Malachowski Thorell – AFC Eskilstuna
Calvin Kabuye – AIK
Taulant Parallangaj – Halmstads BK
Mohammed Mahammed – Västerås SK
Jonathan Karlsson – FC Stockholm

SPELARE UT
Emil Hodin, Martin Springfeldt, Ebbe Lindström, Eric McWoods, Kevin Pacha, William Engstrand Andersson, Mohammad Alsalkhadi

⚽️ #15 – Gefle IF


Gefle var länge ett givet lag i Allsvenskan, men de halkade olyckligt nog ur i 2016 och två år senare så degraderades de ytterligare en gång ner till Ettan. Efter fyra säsonger i tredjedivisionen tog de klivet upp i Superettan igen, och under den gångna säsongen landade de mitt i smeten på en niondeplats. Leo Englund gjorde en bra säsong med nio mål och fem målgivande och kan kommer bli viktig även i år. Det har inte hänt speciellt mycket på transferfronten, vilket betyder att de stort sett ställer upp med samma trupp som senast. Den kanske mest anmärkningsvärda värvningen är den svensk-irländske mittfältaren Lukas Browning Lagerfeldt som har anslutit från irländska Sligo Rovers där han spelade 27 matcher och gjorde ett mål förra säsongen. Enligt bettingsidorna så kan det bli en tuff säsong för gävlelaget då de tippas hamna i tabellens botten.

SPELARE IN

Samuel Adrian – Jönköpings Södra
Oscar Jonsson – GIF Sundsvall
Lukas Browning Lagerfeldt – Sligo Rovers

SPELARE UT
Torre Rafael, Oscar Lundin, Robin Wallinder, Oskar Karlsson, Daniel Eliasson

⚽️ #16 – Skövde AIK


Skövde AIK spelade en lång period i tredjedivisionen innan de lyckades komma tvåa i Ettan Södra 2021. Detta ledde till ett kvalspel mot Akropolis som de gick segrande ur och sedan dess har de stannat i Superettan. De gjorde en imponerande insats under säsongen 2022 som räckte till en femteplats under Tobias Linderoth, men de lyckades inte upprepa detta under fjolåret och ytterligare ett kval väntade efter en 13:e-plats. Här lyckades de slå Falkenberg i ett dubbelmöte och säkrade därmed ytterligare en säsong i Superettan. De har gjort vad de kan för att stärka laget med över 10 nya namn i truppen, men trots detta är Skövde AIK det lag som spelbolagen ger sämst förutsättningar av alla i Superettan 2024.

SPELARE IN

Marcus Mikhail – Norrby IF
Sargon Abraham – Örgryte IS
Nelson Pierre – Philadelphia Union (Lån)
Otto Lindell – IFK Norrköping (Lån)
Romeo Dahlén – IMG Academy
Jacob Shamoun – Malmö FF
Adrian Zendelovski – Malmö FF
Filip Drinic – Örebro Syrianska
Emil Skillermo – IFK Skövde
Ziga Osvenek – Kaspij Aqtau
Mamadou Ousmane Diagne – Malmö FF (Lån)

SPELARE UT
Oscar Lennerskog, Isak Vidjeskog, Marc Tokich, Aldin Basic, David Frisk

Superettan Svensk Elitfotboll

🏅Bästa Spelbolag med Superettan Odds 2024

Nedan listar vi på Bettingsidor.se bästa spelbolagen med Superettan Odds.

1️⃣ Unibet Superettan Odds

Sveriges största bettingsida med livestreamad sport, bra odds på Superettan och snabba uttag till Swish

    • Sveriges största bettingsida
    • Insättning: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Unibet
    UNIBET ODDS

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller


2️⃣ Bethard Superettan Odds

Spelbolag med generös betting bonus och flera odds och marknader på Superettan

    • Sätt in 500 kr – Spela för 1000 kr
    • Betta med BankID, Swish & Trustly
    • Läs mer om Bethard
    BETHARD ODDS

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Regler och Villkor gäller | Min. insättning 100 kr | Min. Odds 1.90 | Omsättning: 15x Bonus + insättning | Bonus giltig i 60 dagar | Spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

3️⃣ Nya Expekt Superettan Odds

Legendarisk bettingsida med ny odds bonus och Swish som betalmetod

    • Bonus till ALLA spelare från 5 december 2023
    • Nya Expekt med Swish eller Trustly
    • Läs mer om Expekt
    EXPEKT ODDS

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    18+ år, spela ansvarsfullt, erbjudandet gäller fr.o.m. 05.12.23 stodlinjen.seSpelinspektionen.se, spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor här.

4️⃣ X3000 Superettan Odds

Snabb betting med bra odds på Superettan samt Bet Builder och Cash Out

    • Ny bettingsida 2024
    • Snabba uttag med Trustly & Swish
    • Läs mer om X3000 Betting
    X3000 ODDS

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    18+ | 100% upp till 1000 kr med bonuspengar |Minsta insättning är 100 kr | Bonusen på betting har omsättningskravet 6x | minimiodds på 1,8 | 60 dagar på dig att fullfölja bonusen från din första insättning | stodlinjen.se spelpaus.se Regler och villkor gäller.

5️⃣ SpeedyBet Superettan Odds

Spelbolag med grym betting bonus på Superettan, bra odds och snabba uttag

    • Sätt in 1000 kr – spela för 2000 kr
    • Snabba Uttag med Swish
    • Läs mer om SpeedyBet
    SPEEDYBET ODDS

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Regler och Villkor gäller | Du har 14 dagar på dig att fullfölja bonusen från din första insättning – Bonus giltig i 60 dagar |18+ år | Spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

6️⃣ No Account Bet Superettan Odds

Betting med Swish, bra odds på Superettan och snabba uttag

  1. NO ACCOUNT BET ODDS

    18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & Villkor gäller

    Regler och Villkor gäller | Bonus giltig i 60 dagar | stodlinjen.se, spelpaus.se.

🤔 Superettan – Vanliga frågor

Vilka som vinner Superettan kommer att avgöras i november 2024, men tittar man på spelbolagens odds så är Östers IF klara favoriter med ett odds på runt 2 gånger insatsen. Lag som Degerfors, Helsingborg, Varberg och Örebro tippas också placera sig högt upp.

Hur många poäng som krävs för att vinna Superettan varierar lite beroende på hur motståndarna presterar, men runt 63 poäng brukar vara tillräckligt för att segra. Förra säsongen säkrade Västerås titeln efter att ha nått 63 poäng i den 28:e omgången, medan GAIS också flyttades upp direkt i Allsvenskan efter att ha slutat på 57 poäng.

Superettan ersatte division 1 år 2000. Superettan har 16 lag. Superettan tillsammans med Allsvenskan räknas som “Elitligor”, som det krävs elitlicens för att spela i.

I skrivande stund finns det inga odds på vem som vinner skytteligan i Superettan 2024, men med tanke på att Öster är storfavoriter att vinna ligan så känns Adam Bergmark-Wiberg eller Alibek Aliev som potentiella kandidater.

Superettan är Sveriges näst högsta division i fotboll. Superettan består av 16 lag där lagen antingen kan ta klivet upp till Allsvenskan, stanna kvar i Superettan eller åka ner en division till Ettanfotboll.

Maximalt 4 lag kan halka ner till Ettan nästkommande säsong

Maximalt 3 lag kan spela Allsvensk fotboll nästkommande säsong

Inför denna säsong så var det Östers IF och Athletic Eskilstuna som hade flest säsonger i Superettan med 17 stycken vardera. Under Superettan 2024 så kommer Öster gå upp i ensam ledning med 18 säsonger.

⚽️ Superettan Seriespelet 2024

Det har blivit dags för Superettan 2024 att dra igång där svenska klubblag från Östersund i norr till Trelleborg i söder kommer att drabba samman. Förra säsongen så var det Västerås som tog förstaplatsen och gick tillsammans med GAIS upp i Allsvenskan. Utsikten hamnade trea och fick därmed kvala mot allsvenska Brommapojkarna, men det ville sig inte denna gång då det blev förlust vilket resulterade i ytterligare en sejour i Superettan.

“Degerfors, Varberg, Sandviken och Oddevold är nykomlingar i Superettan 2024” 

AFC Eskilstuna och Jönköpings Södra blev direkt degraderade till Ettan medan både Skövde och Örgryte klarade sig kvar via kvalspelet. Degerfors IF och Varbergs BoIS var de två lag som slutade sist i Allsvenskan 2023, och därför är de nykomlingar i Superettan inför denna säsong. Sandvikens IF vann Ettan Norra och IK Oddevold tog en övertygande seger i Ettan Södra, vilket gör att vi även får se dessa två i Superettan 2024.

📋 Spelupplägg Superettan 2024

Spelupplägget har inte förändrats inför kommande säsong, och därför är det återigen 16 lag som kommer att delta där alla möter alla en gång på hemmaplan och en gång på bortaplan. De lag som hamnar etta och tvåa efter säsongens slut kommer direkt att flyttas upp i Allsvenskan, medan laget som hamnar trea kommer få kvala i ett dubbelmöte mot det tredje sämsta laget i Allsvenskan om en plats i toppdivisionen. De två som hamnar sist flyttas direkt ner i Ettan, och de som kommer på plats 13 och 14 kommer att få försöka kvala sig kvar i dubbelmöten mot två lag från Ettan.

⭐️Vinnarspel Odds Superettan 2024

Trots att Superettan inte är lika populär som Allsvenskan så finns det goda möjligheter att betta på matcherna. De flesta bettingsidor med svensk licens har även bra odds på Superettan, och det brukar dessutom finnas flera intressanta marknader tillgängliga. Ett populärt spelalternativ är vinnarspel, där du bettar på vem du tror kommer vinna ligan. Trots att Östers IF är klara favoriter att vinna Superettan 2024 så är det möjligt att få bra odds om det skulle inträffa då spelbolag som exempelvis Betinia ger dem ett odds på 4.50.

“Vinnarodds på Superettan är ett populärt alternativ för betting där man kan hitta höga odds”  

Skulle lag som Degerfors, Helsingborg, Varberg eller Örebro vinna kan du få ett odds på mellan 10-15 gånger insatsen. Spelbolagen har inte bara odds på vilket lag som slutar etta i Superettan 2024, utan du kan även betta på marknader som exempelvis topp 2, topp 3, topp 5 eller topp 8. Har du på känn att ett lag kommer placera sig långt ner i tabellen så finns också sådana marknader tillgängliga då du kan spela på att ett lag kommer åka ur eller hamna bland de sämst placerade. Så fort Superettan drar igång så kommer oddsen att börja röra på sig, så se till att läsa på, jämför odds och placera dina spel i tid för att få de bästa möjliga förutsättningarna.

🤑 Superettan betting

De senaste åren har det blivit allt mer populärt att betta på Superettan. Den svenska andradivisionen är omåttligt populär bland det svenska folket, vilket inte är så konstigt med tanke på alla klassiska lag som återfinns i serien.

“Gillar du att betta på Superettan så kan du säkerligen glädjas över det faktum att de flesta spelbolagen erbjuder ruskigt breda marknader.”

Oddsen kan visserligen skilja sig från spelbolag till spelbolag, men vi på Bettingsidor.se dukar alltid fram de hetaste oddsen för dig som gillar att betta på Superettan odds 2024.

📺 Superettan Livestream

Det finns tyvärr inga spelbolag med gratis live streaming på Superettan eller Allsvenskan i Sverige då de endast har rättigheter att visa svensk fotboll till kunder bosatta utanför Sveriges gränser. Vill man titta på Superettan i Sverige så är det enklaste sättet att göra detta hos Discovery+ och TV4 Play genom att köpa ett abonnemang.

“Superettan livestreaming finns tillgängligt via TV4 Play och Discovery+”

Hos Discovery+ behövs deras Sport Premium Paket som kostar 349 kr i månaden och då får du bland annat Allsvenskan, Superettan, PGA Tour, The Masters och alla Grand Slam-turneringarna. Vill du istället få Champions League och mycket annat på köpet så kan du ta TV4 Play+ Sport-paketet för 399 kr i månaden. Oavsett vilket av paketen du väljer så får du tillgång till alla 480 matcher från både Allsvenskan och Superettan i toppkvalitet från din TV, dator, mobil eller surfplatta.

🧐 Betta på Superettan Odds 2024

Inför avsparken för Superettan 2024 har spelbolagen ha laddat upp med flera intressanta odds och marknader för de som vill betta på sina favoritlag. Det är möjligt att betta innan match och på liveodds, och det finns marknader som matchvinnare, totalt antal mål i matchen, om båda lagen gör mål eller inte och korrekt resultat för att nämna några. Flera bettingsidor har även funktioner som Bet Builder och Cash Out på Superettan så du kan skräddarsy spel med flera val från en match eller ta ut eventuella vinster i förtid om så önskas.

Trots att urvalet inte är riktigt lika bra om man jämför Superettan odds med Allsvenskan så kommer det att finnas flera spännande långtidsmarknader, och den vanligaste av dem är att spela på lagens placering. Du kan betta på vilket lag som vinner Superettan 2024, eller om ett lag kommer att placera sig bland de 2, 3, 4, 5, 6 eller 8 bästa. Det finns också flera nedflyttningsmarknader där du kan spela på om ett lag kommer hamna bland de två sämsta och flyttas ner direkt, eller om ett lag hamnar bland de fyra sista och antingen flyttas ner eller försöka kvala sig kvar.

“Spelbolag som Unibet, Bet365, Betsson och Bethard har bra odds på Superettan 2024”

Utöver detta finns det flera andra långtidsspel Superettan som vem som blir ligans bästa målskytt eller vem som gör flest assist under säsongen. Du kan också spela på vilket lag som kommer göra bäst ifrån sig från ett specifikt område, eller om en specifik spelare kommer göra över eller under ett visst antal mål under säsongen. I skrivande stund har inte spelbolagen släppt alla sina Superettan odds ännu, men de kommer att dyka upp fler spelmöjligheter inom kort.

👍🏼 Superettan Odds 2024 Långtidsspel

  • Vilken spelare som gör flest mål
  • Vilken spelare som ger flest målgivande passningar
  • Vilket lag som gör flest mål
  • Vilket lag som släpper in minst mål
  • Vem vinner Superettan 2024
  • Vilka som åker ur Superettan 2024
Johan Svensson

Johan Svensson

Sport- & Bettingexpert

Läs mer om oss


Johan kommer med en lång erfarenhet bakom sig och är en av våra nyaste experter här på Bettingsidor.se. Sedan han var liten har han pysslat med sport i olika former och har idag ett gediget intresse för det. Lagen han brinner lite extra för är Brynäs IF och Arsenal där det sistnämnda ger honom en god insyn i Premier League.

Här på Bettingsidor.se förser han er med sportnyheter och uppdateringar kring olika spelbolag och bonusar.