Ishockey-VM

Hem » Oddsjämförelse 2022 » Bettingsidor med Ishockey Betting Odds » Ishockey-VM
18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller | Endast nya kunder | Kommersiellt innehåll |

Oddsen på Hockey-VM 2022 är äntligen live!

Årets upplaga av Ishockey-VM går av stapeln den 13 maj till 29 maj 2022 i Finland. Det går att spela på många odds Ishockey-VM 2022, både på vilket land som vinner och på enskilda matcher. Vi har samlat ihop samtliga odds på Hockey-VM 2022 i en stor oddsjämförelse som du finner här nedan.

Hämtar Sverige hem VM-guldet denna gång?

Oddsjämförelse Hockey-VM 2022

Bäst OddsUnibetSnabbareBetinia
Finland3.753.753.45
Kanada3.753.753.80
Tjeckien5.505.005.60
Sverige6.755.505.40
Schweiz11.0011.0011.00
USA16.0013.0013.00
RysslandDiskadeDiskadeDiskade
Tyskland24.0023.0024.00
Slovakien31.0034.0035.00
Lettland126.00101.00100.00
Danmark86.00101.0090.00
Norge251.00201.00180.00
Kazakstan251.0201.00200.00
Frankrike351.0301.00310.00
BelarusDiskadeDiskadeDiskade
Italien2510.01001.01500.0
Storbritannien2510.01001.01500.0
Österrike2510.01001.01000.0

Spelbolag med odds på Hockey-VM 2022

    • Sätt in 100 kr - Få 100 kr Gratisspel
    • Insättning: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Unibet
    • Sätt in och spela för 1500 kr – Få 1500 kr
    • Nya Bettingsidor med Swish eller Trustly
    • Läs mer om Expekt
    • Få upp till 500 kr tillbaka vid förlust
    • Enkel Registrering: BankID, Swish, Trustly
    • Läs mer om Hajper
  1. Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.

❔ Frågor och Svar om Ishockey VM 2022❓

Hockey-VM 2022 börjar den 13 maj i Finland och håller på hela vägen fram till den 29 maj med finalen.

Kort och gott – på grund utav konflikten i Ukraina. Ryssland och Belarus är involverade i kriget och det ansågs därav inte tryggt och rättvist att låta mästerskapet äga rum med dessa nationer med.

Hela mästerskapet sänds i Viasats kanaler och streamas på Viaplay. Det kommer sändas lite matcher på kanaler som TV6 och TV3, men också på sportkanalerna för heltäckande utbud.

Lite förvånade blev vi allt när oddsen släpptes, men hos i stort sett alla spelbolag med svensk licens så är det våra grannar Finland som är favoriter enligt oddsen. USA verkar inte få ihop ett bra lag och Kanada/Sverige ser försvagade ut på förhand så det är nog befogat.

Till Hockey VM skulle vi rekommendera att ta del av försäkrade gratisspel. Bland annat så erbjuder Snabbare ett 800 kr gratisspel och Expekt erbjuder ett gratisspel på upp till 1500 kr. Vi tycker gratisspel eller försäkrade spel passar bäst till hockey då det är extremt oförutsägbart å förhand, och då är det skönt att få återbetalning vid förlust. Dessutom har Mr Green valt att lansera ett exklusivt 1000 kr Hockey Free Bet till alla nya spelare som bettar på VM!

Sverige har 11 rena VM guld genom tiderna, även om de vunnit turneringar som ej hette VM vid tidpunkten också.

Många fina NHL spelare har nu anlänt till Sveriges VM-trupp. Denna lista kommer nog att fyllas på, men i detta nu har Sverige följande NHL spelare i truppen: 

  • Oliver Ekman-Larsson,Vancouver Canucks
  • Adam Larsson, Seattle Kraken
  • Rasmus Dahlin, Buffalo Sabres
  • Magnus Hellberg, Detroit Red Wings
  • Erik Gustafsson, Chicago Blackhawks
  • Rasmus Asplund, Buffalo Sabres
  • Emil Bemström, Columbus Blue Jackets
  • Jonatan Berggren, Detroit Red Wings

Som många kanske undrar så har Hockey VM 2022 flyttats från Ryssland till Finland. Från början skulle eventet gått av stapeln på rysk mark, men i och med deras diskning från eventet så kommer även Hockey-VM värdskap tas ifrån deras händer. Mästerskapet spelas nu i Finland istället.

Odds Hockey VM 2022

Ishockey VM 2022 i Finland är bara en bit bort – det kickar igång den 13 maj 2022. Men det stoppar inte oddsen på Hockey VM att analyseras och jämföras av Bettingsidor.se och våra experter. Det börjar närma sig mästerskapets första dag och landslagsledningen i Sverige samt resterande landslag har börjat skissa på alternativa spelare att plocka med. Det är som vanligt ett högt tryck kring Ishockey VM för herrar och Sverige slåss framförallt tillsammans med de andra stora nationerna USA, Kanada och Finland som många andra gånger. Ryssland är uteslutna denna upplaga.

“Kanada, Finland, Tjeckien och Sverige är favoriter enligt odds Ishockey VM 2022.”

Ishockey VM odds kommer erbjudas under hela mästerskapet, både inför och under matcherna. Vi erbjuder de bästa spelbolagen inför mästerskapet – i våran egen oddsjämförelse, som hjälper dig att hitta det bästa oddset för just ditt spel.

Sverige har gjort klart med ett stort antal NHL-stjärnor till Hockey-VM 2022 och blir som vanligt en av favoriterna till att ta hem guldet. Odds på Sverige att vinna VM-guld är relativt lågt av naturliga skäl en fortfarande tillräckligt högt för att spela på om man vill ha något att följa under turneringen. Oddset på Sverige kan komma att ändras framöver om nya spelare tillkommer eller faller bort.

Sverige en av Odds Favoriterna till VM-guldet

Som vanligt så är Sverige en av odds favoriterna till VM-guld i Ishockey. Vår lilla nation må inte vara bäst på många sporter, men när det vankas Hockey så är vi alltid med i toppen bland stora nationer som USA, Finland och Kanada. Nedanför ser ni vad som är det bästa vinnaroddset på Sverige om man jämför spelbolagen med svensk licens.

Ishockey VM Odds

Bäst Odds på Sverige Vinner Ishockey VM: 6.75 hos Unibet.

När vi jämför oddset på Sverige så deltar alla Sveriges bettingsidor med odds på VM i jämförelsen för att vi ska kunna ta fram det högsta oddset på varje spel. Om oddset på Sverige uppdateras så är vi nästan lika snabba som spelbolaget att uppdatera det då vi hela tiden skannar av marknaden.

Sveriges Spelschema Hockey-VM 2022:

Följande sju matcher är garanterade för Sverige i Ishockey-VM detta år, där USA, Finland och Tjeckien står för det svåra motståndet. Med tanke på att Ryssland ej deltar så är den andra gruppen helt klart svagare.

  • Sverige – Österrike: Lördag 14 maj – kl. 11:20 (TV6).
  • Tjeckien – Sverige: Söndag 15 maj kl. 19:20 (TV6).
  • Sverige – Storbritannien: Tisdag 17 maj kl. 19:20 (TV6).
  • Finland – Sverige: Onsdag 18 maj kl. 19:20 (TV6).
  • USA – Sverige: Lördag 21 maj kl. 11:20 (TV6).
  • Sverige – Norge: Söndag 22 maj kl. 19:20 (TV6).
  • Sverige – Lettland: Tisdag 24 maj kl. 11:20 (TV6).

Grupperna i Hockey-VM 2022

När man ska hitta en bettingsida med hockey odds så kan det också vara fördelaktigt att veta vilka lag som spelare i vilken grupp innan. Som vanligt så är alla lag fördelade i två grupper, där de stora nationerna separeras för att göra det jämnare överlag.

Noterbart här är att Kanada slipper Ryssland i sin grupp A och Sverige slipper Belarus i sin grupp B, vilket gör Sveriges Grupp B till den absolut tuffaste gruppen då ett “storlag” extra finns där. Nedan följer grupperna och de 16 nationer som deltar:


Grupp A Ishockey VM 2022:

hockey VM 2022 grupp A

Grupp B Ishockey VM 2022:

hockey VM 2022 grupp B

Ishockey VM Odds: Vilka är guldfavoriterna?

Det har nu gått 4 år sedan Tre Kronor tog sitt sista VM-guld och de har nu återigen chansen att ta tillbaka titeln som världens bästa hockeynation när Hockey VM 2022 spelas i Finland mellan 13-29 maj.

Vi ska kolla på de 5 topprankade lagen enligt IIHFs världsranking och kika på deras förutsättningar inför denna turnering. Vi ska även se på odds på vinnarna av Hockey VM 2022 samt ge våra egna tips på hur turneringen kommer att sluta.

Sverige har i skrivande stund 6 stycken NHL-spelare som har anslutit sig till truppen, men antalet kan öka under turneringens gång när spelare blir tillgängliga efter att lag blir utslagna i NHL-slutspelet (Stanley Cup). Vi har en riktigt spännande turnering framför oss och vi på Bettingsidor håller tummarna för bra prestationer från killarna klädda i blått och gult!

Artikeln är skriven 10 maj 2022 och samtliga odds är tagna från Unibet. Antal NHL spelare per lag är uppdaterade den 10 maj.


SVERIGE

  • Tränare: Johan Garpenlöv
  • Lagkapten: Joakim Nordström
  • Placering VM 2021: Utslagna i gruppspelet
  • Senaste VM-guld: 2018
  • Antal NHL-spelare i truppen: 6

Sverige vill nog glömma fjolårets Hockey VM där det blev ett riktigt fiasko i Riga. Tre Kronor åkte nämligen ut redan i gruppspelet, något som inte har hänt sedan 1985. Detta skedde efter att de förlorade sista matchen mot Ryssland på straffar och hamnade därmed på en femteplats, två poäng bakom Slovakien som nöp den sista kvarstfinalplatsen. 

De har haft en helt godkänd period precis nu innan VM när de tog andraplatsen i både Beijer och Carlson Hockey Games bakom Tjeckien som vann båda. I vänskapsmatcherna innan dess där de spelade två stycken mot Norge och Danmark vardera så blev det 3 av 4 vinster, där man förvisso hade förväntat sig full pott. De har fått några starka NHL-förstärkningar där Rasmus Dahlin och Oliver Ekman Larsson är namnen som sticker ut lite extra. Spelbolagen tror att Tre Kronor återigen missar medalj, men vi har tron på att de kommer topp 3 denna gång. Vi tror att Sverige tar bronspengen i detta Hockey VM.

Vinnare Odds VM-guld: 6.75

Bettingsidor.se Tips: Brons


KANADA

  • Tränare: Claude Julien
  • Lagkapten: Ej bestämt
  • Placering VM 2021: VM-guld
  • Senaste VM-guld: 2021
  • Antal NHL-spelare i truppen: 21

Kanadensarna är ute efter att försvara sitt VM-guld från Riga förra året efter att ha vunnit en riktig nagelbitare mot Finland på övertid. Till skillnad från de europeiska nationerna så har de inte spelat några träningsmatcher inför denna turnering, så man får ingen hjälp därifrån när man ska bedöma spelet så långt. Det vi vet är att truppen i vanlig ordning är fullproppad med NHL-spelare där endast 3 stycken i den nuvarande truppen inte huserar i världens bästa hockeyliga.

Det är inga direkt skräckinjagande namn de har i sin trupp då kanske Matt Barzal och Thomas Chabot är några av de mest uppseendeväckande. Spelbolagen tror att något av just finallagen från förra upplagan av Hockey VM kommer att få lyfta pokalen även detta år. Trots att de europeiska lagen har hunnit spela ihop sig mer på ett flertal träningsmatcher så tror vi att Kanada kommer stå som ett av finallagen, men inte mer än så. Silvermedalj.

Vinnare Odds VM-guld: 3.75

Bettingsidor.se Tips: Silver


USA

  • Tränare: David Quinn
  • Lagkapten: Ej bestämt
  • Placering VM 2021: Brons
  • Senaste VM-guld: 1960
  • Antal NHL-spelare i truppen: 17

USA har kommit till att bli något sorts sorgebarn i denna turnering där de gång på gång misslyckas, oavsett hur många NHL-stjärnor de besitter. Det låter sjukt, men faktum är att de inte har nått en VM-final på 61 (!) år, då den senaste finalen nationen deltog i var när de vann guldet i 1960.

I många fall blir det uttåg redan i kvartsfinalen och enligt spelbolagen så är det något liknande som kommer ske även denna gång. Föga förvånande så har de näst flest NHL-spelare i truppen efter Kanada, men inte heller här hittar vi några livsfarliga namn än så länge. Mycket hänger på vilket motståndet blir i kvartsfinalerna, men vi har större tilltro på andra lag än just USA till att nypa någon av de fyra semifinalplatserna.

Vinnare Odds VM-guld: 16.00

Bettingsidor.se Tips: Utslagna i kvartsfinal


FINLAND

  • Tränare: Jukka Jalonen
  • Lagkapten: Valtteri Filppula
  • Placering VM 2021: Silver
  • Senaste VM-guld: 2019
  • Antal NHL-spelare i truppen: 3

De finska Lejonen har verkligen fått upp en vinnarmentalitet under de gångna decenniet. Från att endast haft 1 guldmedalj någonsin som de tog i 1995 så har de mellan 2010 till 2020 lyckats ta 2 guldmedaljer och 2 silvermedaljer i VM-sammanhang och står som regerande OS-mästare. Denna gång har de även fördelen att spela inför fans på hemmaplan då Finland står som värdnation. Marko “Mörkö” Anttila har blivit en riktig folkhjälte i hemlandet efter sina landslagsinsatser som kapten, och den spelaren tenderar verkligen att vara bra när det gäller, speciellt i de stora turneringarna. Han står som assisterande kapten till Valtteri Filppula i denna turnering. 

Finland har haft chansen att spela ihop sig precis som Sverige i träningslandskamper och Euro Hockey Tour, men efter att Lejonen hade 15 raka segrar (alla matcher inräknade), så har de nu förlorat sina 4 senaste matcher inför detta VM, mot Sverige, Schweiz, Tjeckien och Sverige igen. De har inte fått spelet att fungera, och frågan är om de kan tända till lagom till VM. Finland brukar vara ett lag som växer sig in i turneringen, men trots hemmafördel samt favoritskap hos spelbolagen så tror vi denna gång att de snubblar på mållinjen i en bronsmatch.

Vinnare Odds VM-guld: 3.75

Bettingsidor.se Tips: Fyra


TJECKIEN

  • Tränare: Kari Jalonen
  • Lagkapten: Ej bestämt
  • Placering VM 2021: Utslagna i kvartsfinal
  • Senaste VM-guld: 2010
  • Antal NHL-spelare i truppen: 6

Tjeckien är precis som USA ett lag som har haft några tunga år i VM-sammanhang på sistone. De har inte lyckats ta en medalj på 10 år då det senast blev ett brons. De har dock imponerat stort i både Beijer Hockey Games och Carlson Hockey Games där de gick som segrande nation i båda turneringarna efter ha vunnit 5 av 6 matcher där de bland annat krossade Tre Kronor med hela 9-3.

Sex spelare har så långt anslutit sig till deras trupp från NHL där Jakub Vrána och Tomas Hertl är två rutinerade forwards som kommer göra det jobbigt för motståndarna. Spelbolagen har lagt tjeckerna som tredje favoriter att vinna guldet, bakom Finland och Kanada. Vi tror att Kari Jalonen kan leda Tjeckien hela vägen till guldet denna gång.

Vinnare Odds VM-guld: 5.50

Bettingsidor.se Tips: Guld

Odds på vinnaren av VM 2022

Det går som alltid att spela på Ishockey VM resultat och vinnaren av Hockey-VM 2022 och lite andra spel som skyttekung, assistkung och vem som vinner gruppen. Dessa spel går dock endast att spela före det att turneringen startat. Om du har tur kan du fynda riktigt bra odds och ha chans att kamma hem stora pengar när turneringen är avslutad.

Odds vinnare Ishockey VM kan alltid ändras och det är svårt att veta hur det går med tanke på skrällar. En sak är säker i alla fall, att inget av de stora lagen kommer att få en enkel resa genom gruppspelet även detta VM.

Komplett oddsjämförelse på Hockey-VM

I vår lista med Ishockey VM odds så hittar du odds på alla matcher och oddsen uppdateras dessutom flera gånger i timman för att du ska få så korrekta odds som möjligt. Det kommer också att finnas liveodds på matcherna i vår lista som gör att du kan spela på matchen under tiden den pågår.

I listan så kommer vi att jämföra alla spelbolag på den svenska marknaden och välja ut de spelbolag med högst Ishockey VM odds 2022 på den enskilda matchen eller spelet. Vårt mål är att du alltid ska hitta de högsta oddsen i vår jämförelse och slippa leta runt bland alla spelbolag.

Betta på Hockey VM hos Bettingsidor 2022

Mästerskapen i ishockey avlöser varandra och nu har det blivit dags för Ishockey VM 2022 i Finland, ett mästerskap med stora förväntningar på sig. Det är det 85:e världsmästerskapet i historien som väntar, där Kanada står som regerande världsmästare.

Sverige är ute efter att ta tillbaka guldet från de kanadensiska rivalerna, tillsammans med ett gäng andra favoriter som USA, Finland och Tjeckien. Under mästerskapets gång spelas även slutspelet i NHL, vilket gör att alla stora stjärnor inte kommer finnas med. Har landslagen tur, så åker stjärnornas klubblag ut tidigt i grundspelet eller under slutspelet. 

När du bettar på Hockey VM kan det alltså vara smart att kolla trupperna först. Samtliga stjärnor kommer inte kunna delta, vilket gör att andra nationer som fått med sina främsta ishockeyspelare kan skrälla/prestera bättre. Ta vara på de experttips som finns, från både oss på Bettingsidor.se och andra experter.

Vår oddsjämförelse visar vilka Ishockey VM odds 2022 som är bäst och vart du hittar det allra bästa oddset på det spel du tänkt betta på. Fokuset på det här mästerskapet är enormt och det kommer alltid finnas de senaste Ishockey VM resultaten att ta del av, så även uppdaterade odds – eftersom vi uppdaterar detta dagligen. För att göra det extra spännande kan du även se Ishockey VM livestream.

Här är några spelbolag som erbjuder Ishockey VM odds: 

  • Unibet
  • Bet365
  • Betfair
  • Coolbet
  • Betsson
  • Svenska Spel
  • Betway

Bäst Odds på Ishockey VM 2022

Att jämföra de olika spelbolagens odds för Ishockey VM herrar är en rekommenderad del av ditt spel. Det viktigaste är ju självklart att få det bästa oddset på just det spel du kollat ut. Genom våran oddsjämförelse hjälper vi på Bettingsidor.se dig med detta, det är enkelt att ta reda på eftersom allt är noterat i en simpel tabell. När vi jämför tänker vi just på detta, vilket spelbolag som har det bästa oddset för de olika spelen, vart hittar vi det bästa oddset för att Sverige skall bli världsmästare till exempel? Det är där du skall hugga. 

Vi rekommenderar alltid de bästa oddsen, från de bästa spelbolagen. På vår karta är ni läsare alltid viktigast, vi hjälper er på vägen och ni bestämmer vilket spel ni är sugna på under Ishockey VM 2022. Spelbolagens odds varierar vissa dagar, vilket vi har koll på och uppdaterar dagligen för att du som läsare skall ha den bästa kollen på mästerskapet och dess odds. När mästerskapet närmar sig kommer fler och fler Ishockey VM 2022 odds att släppas, inklusive hos flera Nya Spelbolag. Glöm då inte ta vara på den oddsjämförelse som finns!

Hitta oddsen hos respektive spelbolag

De flesta spelbolagen har en sökfunktion där du snabbt kan hitta ditt spel på Ishockey VM herrar. Här nedan ser du hur du enkelt hittar oddsen på Ishockey-VM 2022 hos respektive spelbolag:

  • Unibet: Ishockey –> VM
  • Bet365: Använd sökfunktionen –> Sök ”VM 2022”
  • Betfair: Ishockey –> Internationellt –> Ishockey-VM 2022
  • SpeedyBet: Använd sökfunktionen –> Sök ”VM”
  • Betway: Ishockey –> Alla Ishockey –> VM 2022